pred 6 mesiacmi

Akcie klesli s rastúcou pravdepodobnosťou, že Izrael čoskoro podnikne pozemnú operáciu v Gaze

Shutterstock_Forexpro

Sentiment spotrebiteľov v USA sa zhoršuje a inflačné očakávania narastajú

Absolútna správa:

Výnosy dlhopisov klesli a cena ropy stúpla pri náznakoch, že Izrael sa pripravuje na pozemnú inváziu do Gazy. Akcie sa prepadli. Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov klesli o sedem bázických bodov na 4,79 %, čím sa zrušila časť štvrtkového nárastu, ktorý bol spôsobený mierne neuspokojivými údajmi o inflácii a slabej aukcií dlhopisov. Ropa WTI sa pohybovala v blízkosti 86 USD za barel. Veľké technologické spoločnosti sa prepadli, zatiaľ čo bankám sa po dobrých výsledkoch JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup darilo. Spoločnosť Boeing sa medzitým prepadla pre náznaky zhoršenia situácie s lietadlami 737 Max vďaka výrobným problémom. Prudšia eskalácia konfliktu na Blízkom východe by mohla priviesť Izrael do priameho stretu s Iránom, dodávateľom zbraní a peňazí pre Hamas, ktorý USA a Európska únia označili za teroristickú skupinu. V takomto prípade agentúra Bloomberg Economics odhaduje, že ceny ropy by mohli stúpnuť až na 150 USD za barel a globálny rast klesne na 1,7 %. Prezident Federálneho rezervného systému vo Filadelfii Patrick Harker povedal že prebieha dizinflácia a zopakoval, že je za udržanie úrokových sadzieb na ich súčasnej úrovni, pokiaľ nedôjde k prudkej zmene údajov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Spotrebiteľské ceny v Číne sa v septembri oproti predchádzajúcemu roku nezmenili, pričom v predchádzajúcom mesiaci vzrástli o 0,1 % a nedosiahli konsenzus trhu, ktorý predpokladal nárast o 0,2 %. Najnovšie údaje naznačili pretrvávajúce deflačné tlaky v druhej najväčšej svetovej ekonomike, čo vyvoláva obavy o udržateľnosť hospodárskeho oživenia v dôsledku slabého dopytu. Ceny potravín klesli o 3,2 % (oproti -1,7 % v auguste), k čomu prispel výraznejší pokles cien bravčového mäsa (-22 % oproti -17,9 %). Nepotravinová inflácia sa medzitým zrýchlila na 0,7 % (oproti 0,5 % v auguste) v dôsledku rastu cien odevov (1,1 %, rovnako ako v auguste), bývania (0,2 % oproti 0,1 %), zdravotníctva (1,3 % oproti 1,2 %) a vzdelávania (2,5 %, rovnako ako v auguste). Ceny v doprave zároveň klesali pomalším tempom (-1,3 % oproti -2,1 %). Ročná miera jadrovej inflácie zostala v septembri nezmenená na úrovni 0,8 %. Na medzimesačnej báze sa index spotrebiteľských cien v septembri zvýšil o 0,2 % v porovnaní s konsenzom na úrovni 0,3 %.

EU: Medziročná miera inflácie vo Francúzsku bola v septembri potvrdená na úrovni 4,9 %, teda nezmenená oproti predchádzajúcemu mesiacu a v súlade s predbežnými odhadmi. Jadrová miera bola stabilná na úrovni 4,6 %. Náklady na energie sa výrazne zvýšili o 11,9 % ( oproti 6,8 % v auguste) v dôsledku prudkého odrazu cien ropných produktov (10,7 % oproti -0,3 %). Na druhej strane ceny potravín spomalili rast už šiesty mesiac po sebe (9,7 % oproti 11,2 %), čo bolo spôsobené zmiernením cien chleba a obilnín, mäsa, mlieka a syrov a vajec. Inflácia sa zmiernila aj v prípade služieb (2,9 % oproti 3 %) a priemyselných výrobkov (2,8 % oproti 3,1 %), zatiaľ čo rast cien tabaku bol stabilný (na úrovni 9,9 %). Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v septembri klesli o 0,5 % po augustovom náraste o 1 %. Okrem toho harmonizovaný index spotrebiteľských cien medzimesačne klesol o 0,6 % a medziročne vzrástol o 5,7 %. Priemyselná výroba v eurozóne sa v auguste medzimesačne zvýšila o 0,6 %, čím sa čiastočne odrazila od júlového poklesu o 1,3 % a prekonala očakávaný nárast o 0,1 %. Hlavným katalyzátorom tohto oživenia bola výroba tovarov dlhodobej spotreby, ktorá vzrástla o 1,2 % a ukončila tak štvormesačné obdobie poklesu. Nasledoval nárast výroby tovarov krátkodobej spotreby (o 0,5 %, rovnako ako v júli) aj kapitálových tovarov (o 0,3 % oproti -3,1 %). Naopak výroba energií klesla o 0,9 % (oproti 1,2 % v júli) a produkcia medziproduktov sa znížila o 0,3 % (oproti 0,2 % v júli). Na medziročnej báze sa priemyselná aktivita v auguste znížila o 5,1 %, čím sa predĺžilo pokračujúce šesťmesačné obdobie poklesu.

USA: Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA klesol v októbri 2023 na 63 bodov zo septembrových 68,1 bodu, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov a zaostáva tak za trhovými odhadmi na úrovni 67,2 bodu. Ukazovateľ súčasných ekonomických podmienok klesol na päťmesačné minimum 63 zo 68,1 v predchádzajúcom mesiaci a očakávania spotrebiteľov do budúcnosti sa znížili na 60,7 zo 66, čo je tiež najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov. Inflačné očakávania na budúci rok vzrástli na 3,8 % z 3,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od mája 2023, a päťročný výhľad sa zvýšil na 3 % z 2,8 %.

Prečítané: 478x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FX pro
pred dňom

Optimizmus na amerických a európskych trhoch

FP
pred 2 dňami

Globálne trhy reagujú na zasadnutie Fedu a štvrťročné výsledky

Shutterstock_1209512524
pred 4 dňami

HSBC ohlasuje lepšie výnosy, zatiaľ čo Air France – KLM eviduje prevádzkovú stratu

FP
pred 5 dňami

Trhové pohyby a očakávania pred aprílovým zasadnutím Fedu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.