Akcie rástli na začiatku dôležitého týždňa, v ktorom sa budú prijímať rozhodnutia o menovej politike Federálneho rezervného systému, Európskej centrálnej banky a mnohých ďalších inštitúcií.
Akcie rástli na začiatku dôležitého týždňa, v ktorom sa budú prijímať rozhodnutia o menovej politike Federálneho rezervného systému, Európskej centrálnej banky a mnohých ďalších inštitúcií.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol až o 0,6 % po tom, ako newyorský Fed zverejnil údaje zo spotrebiteľského prieskumu, podľa ktorých sa inflačné očakávania znížili. Technologický Nasdaq 100 sa pohyboval tiež v ziskoch. Väčšina štátnych dlhopisov vymazala predchádzajúce zisky, pričom 10-ročný výnos sa pohyboval okolo 3,59 %. Investori sa sústreďujú na utorkové údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA, ktoré by mali ukázať, že ceny, hoci sú stále vysoké, naďalej spomaľujú. Klesajúca inflácia by odôvodnila stredajší predpokladaný polbodový posun Fedu a objasnila, či trhy môžu očakávať zníženie sadzieb koncom roka 2023. Predstavitelia centrálnej banky síce naznačili znižovanie sadzieb, zároveň však zdôraznili, že náklady na požičiavanie si budú musieť ešte nejaký čas zostať reštriktívne. Po Fed-e oznámi vo štvrtok svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách ECB, ktorá sa tiež môže rozhodnúť pre zvýšenie o 50 bázických bodov. Zatiaľ čo v dôsledku tohtoročných otrasov smeruje ukazovateľ svetových akcií k najväčšej ročnej strate od roku 2008, najväčší svetoví investori predpovedajú, že v roku 2023 zaznamenajú akcie nízke dvojciferné zisky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Valero Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 38,67 %). Valero Energy Corporation je nezávislá spoločnosť zaoberajúca sa rafináciou a marketingom ropy, ktorá vlastní a prevádzkuje rafinérie v Spojených štátoch, Kanade a na Arube.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výrobné ceny v Japonsku v novembri 2022 medziročne vyskočili o 9,3 %, pričom sa spomalili z nahor revidovaného nárastu o 9,4 % v októbri, ale prekonali očakávania mierneho spomalenia na 8,9 %, keďže vysoké globálne ceny komodít a slabý jen naďalej zvyšovali náklady pre dovážané suroviny. Na mesačnej báze sa ceny výrobcov v novembri zvýšili o 0,6 %, pričom sa spomalili z októbrového nárastu o 0,8 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 1,12 %, Hang Seng -2,20 %, Nikkei 225 -0,21 %.
Britská ekonomika v októbri od septembra 2022 vzrástla o 0,5 %, čo je najväčší nárast za takmer rok a viac ako predpovede o 0,4 %. Po 0,6 % poklese v septembri, keď dodatočný štátny sviatok na pohreb kráľovnej Alžbety znížil produkciu. Sektor služieb vzrástol o 0,6 % po poklese o 0,8 % v septembri, pričom najväčší príspevok mal veľkoobchod a maloobchod a oprava motorových vozidiel a motocyklov. Produkcia v spotrebiteľských službách vzrástla o 1,2 % po poklese o 1,7 % v septembri. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,53 %, CAC 40 -0,41 %, DAX – 0,45 %.
Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok vzrástli v októbri 2022 na 5,9 % zo septembrových 5,4 %, po troch po sebe nasledujúcich mesiacoch spomalenia. Inflačné očakávania na tri roky dopredu vzrástli na 3,1 % z 2,9 % v septembri a päťročné inflačné očakávania sa zvýšili na 2,4 % z 2,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,58 %, S&P 500 +1,43 %, NASDAQ +1,26 %.
Prečítané: 999x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.