Pozitívna nálada investorov neutícha a index S&P 500 zaznamenáva zisky už tretí deň po sebe.
Pozitívna nálada investorov neutícha a index S&P 500 zaznamenáva zisky už tretí deň po sebe.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti hodnoty 4 400, pričom niektorí analytici uvádzali ako dôvod rastu prepredané úrovne. Čínske akcie kótované na burze v USA, ako napr. Alibaba a Baidu vzrástli po tom, čo Bloomberg News informoval, že Čína zvažuje zvýšenie svojho rozpočtového deficitu v rámci nového kola hospodárskych stimulov. Spoločnosť Pepsi vzrástla vďaka optimistickej prognóze. Amazon.com si polepšil, keďže sa začal jesenný výpredaj pre predplatiteľov služby Prime. Americké vládne dlhopisy získali, čím dohnali pondelkovú globálnu rally vládnych dlhopisov, keď bolo obchodovanie s dlhopismi v USA zatvorené. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov klesli až o 18 bázických bodov na 4,62 %. predtým, ako svoj pokles zmiernili. Swapy FEDu v súčasnosti vykazujú približne 60 % šancu, že FED v decembri nenavýši úrokové sadzby, v porovnaní s 60 % šancou na ďalšie zvýšenie do tohto termínu ešte pred týždňom. Dolár klesol už piatu seansu v rade, čím smeroval k najdlhšej stratovej sérii od júla. Prezident FEDu v Atlante Raphael Bostic povedal, že si nemyslí, že tvorcovia politiky musia znova zvýšiť úrokové sadzby a že politika je dostatočne reštriktívna na to, aby dostala infláciu späť k svojmu 2-percentnému cieľu. Bostic dodal, že neočakávaná zmena ekonomického výhľadu by si mohla vyžiadať, aby úradníci navýšili úrokové sadzby, ale takýto scenár v súčasnosti to neočakáva.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Japonska v auguste 2023 klesol na 2,280 bilióna JPY z júlových 2,772 bilióna JPY, čím zaznamenal kladný výsledok už siedmy mesiac po sebe, ale zaostal za trhovými očakávaniami na úrovni 3,091 bilióna JPY. Vývoz sa v auguste oproti predchádzajúcemu roku znížil o 2,6 % na 7,894 bilióna JPY, zatiaľ čo dovoz klesol o 18,2 % na 8,643 bilióna JPY, čo predstavuje deficit 7 495 miliárd JPY. Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB bol v septembri na úrovni 1, čo znamená, že sa ustálil už tretí mesiac po sebe a stále sa nachádza hlboko pod priemerom, čo naznačuje, že firmy sú menej znepokojené vyhliadkami, ako tomu bolo predtým. Stavebné povolenia v Austrálii v auguste medziročne klesli na -22,90 % z -10,30 % v júli 2023.
EU: Miera nezamestnanosti v Turecku klesla v auguste na 9,2 %, čo je najnižšia hodnota od januára 2014, z 9,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí vo veku od 15 do 24 rokov znížila o 0,7 percentuálneho bodu na 17,2 %. Priemyselná výroba v Taliansku sa v auguste zvýšila oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,2 %, čo bolo mierne nad odhadmi a mierne sa zotavila z júlového poklesu o 0,9 % revidovaného smerom nadol vďaka oživeniu v oblasti spotrebného tovaru (1,2 % oproti -1,5 %). V medziročnom vyjadrení sa priemyselná výroba znížila o 4,2 % v porovnaní s júlovým poklesom o 2,3 %, ktorý bol revidovaný smerom nadol.
Amerika: Index optimizmu malých podnikov NFIB v Spojených štátoch klesol v septembri 2023 už druhý mesiac na 90,8 bodu, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri mesiace, z augustových 91,3 bodu a výrazne pod trhovými prognózami 91,4 bodu. Dvadsaťtri percent majiteľov uviedlo, že inflácia je ich najväčším problémom pri prevádzkovaní podniku, čo sa oproti minulému mesiacu nezmenilo. Aj očakávania majiteľov, že v nasledujúcich šiestich mesiacoch sa zlepšia podmienky podnikania, sa zhoršili o šesť percentuálnych bodov na -43 %.
Prečítané: 681x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.