Napriek stále prítomnej nervozite na trhoch je tento týždeň doposiaľ pozitívny. Akcie rastú už niekoľko dní a volatilita mierne poklesla. Stále však môže ísť iba o dočasný efekt.
Napriek stále prítomnej nervozite na trhoch je tento týždeň doposiaľ pozitívny. Akcie rastú už niekoľko dní a volatilita mierne poklesla. Stále však môže ísť iba o dočasný efekt.
Absolútna správa:
Americké akcie vzrástli, pretože nedávne ekonomické údaje zmiernili obavy, že inflácia je príliš horúca na to, aby ju bolo možné skrotiť, a dvaja predstavitelia Federálneho rezervného systému si zachovali svoj jastrabí postoj – pozitívny postoj ku ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. Komodity od ropy po meď dnes stúpli, spolu s Bitcoinom, ktorý sa držal okolo hodnoty 21 000 USD a rástol až do konca obchodovacieho dňa. S&P 500 a technický Nasdaq 100 rástli štvrtý deň po sebe. Aj dnes sa obchodovalo v trende otvoriť nízko, zatvoriť vysoko. Stále je tak badateľný trend opatrnosti investorov, ktorí vyčkávajú, či sa svetové ekonomicky otočia do recesie. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli a dvoj- a 10-ročná výnosová krivka zostala tretí deň inverzná, aj keď guvernér Fedu Christopher Waller bagatelizoval signál recesie, ktorý to vysiela. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA minulý týždeň mierne vzrástol, čo signalizuje, že trh práce sa začína zmenšovať. Investori boli v posledných dvoch týždňoch medzi mlynskými kameňmi kvôli obavám z nekontrolovanej inflácie a na druhej strane strachom z recesie v USA. Posledné zasadnutie americkej centrálnej banky ukázalo odhodlanie politikov pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Nedávne údaje však naznačili pomalší rast a upokojili investorov v súvislosti s tempom potrebného sprísňovania.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ON Semiconductor, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 263,71 %). ON Semiconductor poskytuje špičkové riešenia inteligentného snímania a napájania. Jeho rozsiahle portfólio senzorov, správy napájania, konektivity, vlastných a SoC, analógových, logických, časovacích a diskrétnych zariadení pomáha zákazníkom efektívne riešiť dizajnové výzvy pokročilých elektronických systémov a produktov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálsky prebytok obchodnej bilancie sa v máji zvýšil na rekordných 15,97 miliardy AUD z 13,25 miliardy AUD v predchádzajúcom mesiaci a poľahky prekonal prognózy trhu vo výške 10,73 miliardy AUD, keďže vývoz rástol viac ako dovoz, a to pri stále zvýšenom globálnom dopyte a stúpajúcim cenám komodít. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,44 %, Hang Seng +0,26 %, Nikkei 225 +1,47 %.
Ročná miera inflácie v Holandsku sa v júni 2022 spomalila na štvormesačné minimum 8,6 percenta z 8,8 percenta v predchádzajúcom mesiaci, a to kvôli miernejšiemu rastu cien energií (83,5 % vs. 105 % v máji). Miera nezamestnanosti Švajčiarska v júni mierne klesla na 2,0 % z 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od novembra 2001. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,95 %, CAC 40 +1,60 %, DAX +1,97 %.
Deficit obchodnej bilancie v USA sa v máji 2022 zmenšil o 1,1 miliardy USD na päťmesačné minimum 85,5 miliardy USD, čo bolo v súlade s trhovými prognózami, keďže vývoz dosiahol rekordnú úroveň, zatiaľ čo rastúce ceny a spomaľujúci sa domáci dopyt mali vplyv na nižší dovoz. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,12 %, S&P 500 +1,50 %, NASDAQ +2,28 %.
Prečítané: 1169x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.