Credit Agricole po dobrých výsledkoch investičnej banky rastie. Patová situácia v USA v súvislosti s dlhovým stropom zostáva pre investorov veľkým problémom.
Credit Agricole po dobrých výsledkoch investičnej banky rastie. Patová situácia v USA v súvislosti s dlhovým stropom zostáva pre investorov veľkým problémom.
Európske akcie a futures na americké akcie boli stabilné, keďže opatrní investori očakávali kľúčovú správu o inflácii v USA, ktorá im poskytne informácie o tom, ako sa budú zvyšovať sadzby Federálneho rezervného systému. V rámci európskych akcií sa najviac darilo bankám, pričom Credit Agricole SA vzrástla po rekordnom prvom štvrťroku investičnej banky francúzskej firmy. Spoločnosť Vestas Wind Systems A/S získala po tom, ako sa dánsky výrobca veterných turbín vrátil k zisku. Kontrakty na index S&P 500 a Nasdaq 100 sa posunuli o menej ako 0,2 %, zatiaľ čo ázijské akcie klesli, keď regionálny akciový index smeroval k najväčšej strate za viac ako dva týždne. Investori majú na zreteli predovšetkým stredajšie údaje o inflácii v USA. Očakáva sa, že správa ukáže, že celkový index spotrebiteľských cien v apríli medziročne vzrástol o 5 %, čo je stále výrazne nad úrovňou 2 %, ktorú si stanovil Fed. Hoci klesajúci trend inflácie pravdepodobne pretrvá, trajektória je stále otázna a môže byť pomalšia, ako by si Fed želal. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov citlivých na politiku sa zvýšili na 4,05 %, zatiaľ čo sadzby desaťročných dlhopisov sa takmer nezmenili a dosiahli 3,52 %. Index sily dolára bol stabilný. Obchodníci zostávajú na pozore pred rizikami vyplývajúcimi z patovej situácie v rokovaniach o dlhu USA. Prezident Joe Biden a republikáni v Kongrese v utorok dosiahli len malý hmatateľný pokrok smerom k odvráteniu historicky prvého platobného neschopného stavu USA. Prisľúbili rokovania o výdavkoch, ktoré by otvorili dvere možnej dohode, pričom Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy sa stretnú v piatok. Hoci vplyv rokovaní o dlhu bol v stredu pomerne mierny, na trhy vrhá veľký tieň. Niektorí z najskúsenejších obchodníkov na Wall Street varovali pred "nepredstaviteľnými" dlhodobými škodami platobnej neschopnosti USA. Výnosy zo štátnych pokladničných poukážok na začiatok júna viedli k nárastu medzi sadzbami krátkodobých cenných papierov, keďže Biden aj McCarthy odmietli krátkodobé predĺženie dlhového limitu. Ministerstvo financií tiež znížilo objem štvor- a osemtýždňových aukcií, keďže v patovej situácii znižuje predaj týchto druhov cenných papierov. Americké indexy sa pohybovali v úzkom pásme, keďže investori zvažovali potenciálne ukončenie zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fed-u a možnosť spomalenia hospodárskeho rastu. Podobne je to aj s akciami vo svete, ktoré sa podľa indexu MSCI World už viac ako mesiac pohybujú zväčša do strany.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei sa v apríli 2023 znížila na 2,6 % z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku vyšších nákladov na pôžičky a spomalenia hospodárskeho rastu. V ekonomike pribudli pracovné miesta 25. mesiac po sebe a počet zamestnaných osôb dosiahol v apríli 29,23 milióna, čo je o 354 000 viac ako pred rokom. Kórejská centrálna banka od februára udržiava náklady na prijaté úvery na úrovni 3,5 %, keďže inflácia sa zmiernila, pričom brzdí zamestnanosť.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola v apríli 2023 potvrdená na úrovni 7,2 %, čo je najnižšia hodnota za posledných sedem mesiacov v porovnaní s marcovou hodnotou 7,4 %. Napriek tomu, že sa inflácia druhý mesiac po sebe spomalila, zostáva veľmi vysoká, pričom najväčší vplyv na jej rast majú ceny potravín.
Ročná miera inflácie spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa v apríli 2023 podľa očakávaní znížila na 5,5 % z 5,6 % v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku poklesu cien nájomného. Na medzimesačnej báze sa jadrové spotrebiteľské ceny v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,4 %, teda rovnakým tempom ako v marci, v súlade s očakávaniami trhu.
Prečítané: 705x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.