Americké akcie si udržali zisky, vďaka lepším ako očakávaným údajom spotrebiteľskej dôvery, pričom v zelených číslach uzavreli tiež akcie v Európe a v Ázii.
Americké akcie si udržali zisky, vďaka lepším ako očakávaným údajom spotrebiteľskej dôvery, pričom v zelených číslach uzavreli tiež akcie v Európe a v Ázii.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol až o viac ako 1 %, pričom viac ako 90 % jeho akcií uzatvorilo deň v ziskoch. Technologický Nasdaq 100 tiež vzrástol o viac ako 1 %. Zisky spoločností FedEx Corp. a Nike Inc. prevyšujúce odhady Wall Street poskytli úľavu americkým akciám, ktoré boli po jastrabom obrate Federálneho rezervného systému minulý týždeň oslabené. Údaje z USA z dnešného dňa naznačili, že vytrvalé zvyšovanie sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému plnia svoj účel, ale recesia môže byť stále na dosah. Predaj domov v USA v novembri klesol už desiaty mesiac po sebe, spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla viac ako sa predpokladalo a dosiahla najvyššiu úroveň od apríla, keďže inflácia sa zmiernila a ceny benzínu klesli. Po poklesoch na trhu s nehnuteľnosťami sa teda investori začínajú viac a viac zaujímať o údaje o inflácií a trhu práce. Výnosy štátnych dlhopisov sa ustálili, pričom 10 ročné výnosy sa pohybovali okolo 3,68 % po tom, ako v utorok prerazili hranicu 3,70 %. Jen voči doláru klesol po tom, ako v utorok zaznamenal najväčší denný nárast od roku 1998.
Investori zarobili na:
Spoločnosti NIKE, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +80,22 %). Spoločnosť NIKE, Inc. navrhuje, vyvíja a predáva športovú obuv, oblečenie, vybavenie a doplnky pre mužov, ženy a deti. Spoločnosť predáva svoje výrobky do maloobchodných predajní prostredníctvom vlastných predajní, dcérskych spoločností a distribútorov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj áut v Thajsku klesol o 4,79 % oproti predchádzajúcemu roku na 68 284 kusov v novembri 2022 po 0,24 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvý pokles predaja áut za jedenásť mesiacov v dôsledku záplav v mnohých oblastiach krajiny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,04 %, Hang Seng +0,34 %, Nikkei 225 -0,68 %.
GfK Consumer Climate Indicator v Nemecku vzrástol do januára 2023 na -37,8 bodov z revidovaných -40,1 bodov v decembri v porovnaní s očakávaniami trhu -38,0 bodov. Posledné údaje znamenali tretí mesiac po sebe zlepšenie v dôsledku vládnych energetických opatrení. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,83 %, CAC 40 +2,01 %, DAX +1,54 %.
Ročná miera inflácie v Kanade bola v októbri 2022 na úrovni 6,9 %, pričom zostala nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a je v súlade s očakávaniami trhu, keďže zrýchlený rast cien motorových palív a hypoték kompenzoval pomalšiu infláciu potravín. Jadrová inflácia sa spomalila na 5,8 % zo 6 % v predchádzajúcom období. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,7 %, z 0,1 % v septembri. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,60 %, S&P 500 + 1,49 %, NASDAQ + 1,54 %.
Prečítané: 706x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.