Akcie dnes klesali kvôli obavám, že Čína bude musieť opäť sprísniť svoje obmedzenia týkajúce sa Covid-19, čo by mohlo spomaliť globálny ekonomický rast.
Akcie dnes klesali kvôli obavám, že Čína bude musieť opäť sprísniť svoje obmedzenia týkajúce sa Covid-19, čo by mohlo spomaliť globálny ekonomický rast.
Absolútna správa:
Index S&P 500 počas dňa klesal a znížil svoj mesačný zisk po informáciách, že Čína kvôli nárastom prípadov Covid-19 bude musieť opäť sprísniť svoje obmedzenia týkajúce sa pandémie. To môže spôsobiť celkové problémy v ceste k opätovnému otvoreniu ekonomiky a spomalenie globálneho ekonomického rastu. Informácie vyvolali nadmernú volatilitu pre čínske akcie kótované v USA. Spoločnosť Apple Inc. klesla, keď agentúra Bloomberg News informovala, že otrasy v jej kľúčovom výrobnom stredisku Zhengzhou pravdepodobne spôsobia výpadok výroby takmer 6 miliónov kusov iPhone Pro v tomto roku. Okrem toho dnes prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard uviedol, že trhy možno podceňujú šance na zvýšenie sadzieb, a jeho newyorský kolega John Williams poznamenal, že tvorcovia politiky majú ešte veľa práce na obmedzenie inflácie, čo vrhlo trhy do neistoty. OPEC+ vyhlásil, že zvažuje ďalšie zníženie ťažby v podmienkach oslabujúceho sa trhu, v dôsledku čoho počas dňa ropa zaznamenala rast.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Catalent, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,31 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 12,25 %). Catalent, Inc. poskytuje technológie dodávania a vývojové riešenia pre lieky, biologické látky a produkty pre zdravie spotrebiteľov. Technológie Spoločnosti na orálne, injekčné a respiračné podávanie sa zameriavajú na rozmanitosť farmaceutického priemyslu vrátane malých molekúl, biologických látok s veľkými molekulami a produktov pre zdravie spotrebiteľov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodné tržby v Austrálii nečakane klesli o 0,2 % medzimesačne na 35,02 miliardy AUD v októbri 2022, pričom trh predpokladal nárast o 0,5 %. Išlo o prvý pokles v maloobchode od decembra 2021 v dôsledku tlaku na životné náklady a rastúcich úrokových sadzieb. Najväčší pokles zaznamenali obchodné domy, v ktorých tržby poklesli o 2,4 %. Akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,13 %, Hang Seng -1,57 %, Nikkei 225 -0,43 %.
Úvery domácnostiam v eurozóne vzrástli medziročne o 4,2 % na 6,81 bilióna EUR, čím sa zmiernili zo 4,4 % v predchádzajúcom mesiaci a vzdialili sa od takmer 14 ročného maxima 4,6 % dosiahnutého v máji. Okrem toho úvery spoločnostiam vzrástli o 8,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,68 %, CAC 40 -0,70 %, DAX -1,09 %.
Index všeobecnej obchodnej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre výrobu v Texase sa v novembri 2022 zvýšil na -14,4 bodov z -19,4 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Index cien surovín prudko klesol na 22,6 bodov, čo podporilo nižšiu infláciu cien hotových výrobkov. Produkčný index, ktorý je kľúčovým meradlom výrobných podmienok štátu, klesol na 0,8 bodu zo 6 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje ďalšie spomalenie rastu produkcie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,45 %, S&P 500 -1,60 %, NASDAQ -1,58 %.
Prečítané: 822x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.