Americké akcie počas dnešného obchodného dňa klesali, keďže investori započítavali zníženie výhľadu ziskov veľkých maloobchodných predajní a zvažovali perspektívu vyšších úrokových sadzieb.
Americké akcie počas dnešného obchodného dňa klesali, keďže investori započítavali zníženie výhľadu ziskov veľkých maloobchodných predajní a zvažovali perspektívu vyšších úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Obchodníci zvyšujú svoje stávky na to, že Fed pristúpi k agresívnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. V nadväznosti na tieto očakávania výnosy štátnych dlhopisov v USA dosiahli nové maximá v roku 2023. V rámci výpredaja, ktorý zachvátil všetky hlavné skupiny indexu S&P 500, tento index smeroval k najhoršiemu prepadu od polovice decembra. Viac ako 90 % akcií z indexu S&P 500 počas obchodného dňa klesalo. Straty spôsobili akcie technologických spoločností, pričom Nasdaq 100 strácal viac ako 2 %. K obavám obchodníkov prispeli aj varovania od spoločnosti Walmart Inc., ktorá dnes varovala, že je opatrná, pokiaľ ide o výhľad ekonomiky, a uviedla, že spotrebitelia, ktorí pod tlakom inflácie nakupujú tovar za nižšie ceny, môžu negatívne ovplyvniť marže. Maloobchodný gigant tiež vydal celoročný výhľad zisku pod odhadmi Wall Street. Swapy zatiaľ ukazujú pevné presvedčenie, že Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Trh naznačuje, že na marcovom, májovom a júnovom zasadnutí dôjde k zvýšeniu o 25 bázických bodov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti General Mills, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,42 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +45,88 %). General Mills, Inc. pôsobí ako potravinárska spoločnosť. Spoločnosť vyrába a predáva značkové spotrebiteľské potraviny. General Mills slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské PMI vo výrobnom sektore vo februári 2023 kleslo na 47,4 bodu z konečných 48,9 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o štvrté po sebe idúce obdobie poklesu a najstrmšie tempo od augusta 2020. Japonské PMI v sektore služieb sa vo februári 2023 zvýšilo na 53,6 bodu z 52,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Najnovší údaj znamenal šiesty po sebe idúci mesiac expanzie a najrýchlejšie tempo od júna minulého roka. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,26 %, Hang Seng -1,71 %, Nikkei 225 -0,21 %.
Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,2 bodu na +28,1 bodu vo februári 2023, čo je najvyššia úroveň za posledný rok a výrazne prevyšuje očakávania trhu na úrovni +22,0 bodu. Podľa predbežného odhadu globálny index PMI vo výrobnom sektore eurozóny vo februári 2023 klesol na 48,5 bodu z januárových 48,8 bodu, čím zaostal za odhadmi na úrovni 49,3 bodu. Podľa predbežného odhadu vzrástol index PMI v službách v Eurozóne vo februári 2023 na 53,0 bodu z 50,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci a výrazne prekonal trhové prognózy na úrovni 51,0 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,49 %, CAC 40 -0,37 %, DAX -0,52 %.
Predaj existujúcich domov v USA, ktorý zahŕňa dokončené transakcie s rodinnými domami, mestskými domami, kondomíniami a družstvami, sa v januári 2023 znížil o 0,7 % na sezónne upravenú ročnú mieru 4,0 milióna, čo predstavuje dvanásty mesiac poklesu v rade. Podľa predbežného odhadu vzrástol index S&P Global US Composite PMI vo februári 2023 na 50,2 bodu, čo je výrazný nárast oproti 46,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci a ľahko prekonal očakávania trhu na úrovni 47,5 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,06 %, S&P 500 -2,00 %, NASDAQ -2,50 %.
Prečítané: 1125x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.