Akciové indexy klesajú už tretí deň, keďže investori sa obávajú, že odhodlanie Federálneho rezervného systému pokračovať vo zvyšovaní sadzieb by mohlo ekonomiku uvrhnúť do recesie.
Akciové indexy klesajú už tretí deň, keďže investori sa obávajú, že odhodlanie Federálneho rezervného systému pokračovať vo zvyšovaní sadzieb by mohlo ekonomiku uvrhnúť do recesie.
Absolútna správa:
Akciové indexy klesajú už tretí deň, keďže investori sa obávajú, že odhodlanie Federálneho rezervného systému pokračovať vo zvyšovaní sadzieb by mohlo ekonomiku uvrhnúť do recesie. Rizikové aktíva si pohoršili, keďže Fed a Európska centrálna banka potvrdili, že sadzby sa budú zvyšovať dlhšie, kým inflácia neklesne na ich cieľovú úroveň. To poprelo očakávania trhu týkajúce sa nižšej maximálnej sadzby a potenciálneho zníženia sadzieb v roku 2023 a tiež zahmlilo výhľad ekonomického rastu. Ekonómovia teraz vidia 60 % pravdepodobnosť recesie v USA a 80 % pravdepodobnosť v Európe. Riziko recesie zvýšili aj dnes zverejnené dáta indexu nákupných manažérov, ktoré ukázali pokles v sektore služieb a vo výrobnom sektore. Pohyby na trhu boli umocnené aj štvrťročnou exspiráciou akciových derivátov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Adobe Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,99 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +90,72 %). Adobe Inc. vyvíja, predáva a podporuje produkty a technológie počítačového softvéru. Produkty spoločnosti umožňujú používateľom vyjadrovať a používať informácie vo všetkých tlačových a elektronických médiách.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské PMI vo výrobnom sektore sa v decembri 2022 znížilo na 48,8 bodu z konečných 49 bodov v novembri. Išlo o druhý mesiac poklesu aktivity v továrňach za sebou a najstrmšie tempo od októbra 2020 v dôsledku utlmeného dopytu a pretrvávajúcich nákladových tlakov. Podľa predbežných údajov sa PMI služieb v Japonsku v decembri 2022 zvýšilo na 51,7 bodu z konečných 50,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo zároveň o štvrtý mesiac rastu aktivity v službách za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,06 %, Hang Seng +0,42 %, Nikkei 225 -1,87 %.
Inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne bola v novembri 2022 revidovaná na 10,1 % medziročne, čo je mierne zvýšenie oproti predbežnému odhadu 10,0 %. Miera inflácie sa po prvýkrát od júna 2021 spomalila z októbrovej rekordnej úrovne 10,6 %, ale zostala výrazne nad stredným cieľom Európskej centrálnej banky na úrovni 2,0 %. Ročná miera inflácie v Taliansku dosiahla v novembri 2022 úroveň 11,8 %, čo bolo v súlade s predbežnými odhadmi a oproti predchádzajúcemu mesiacu zostala nezmenená na 37-ročnom maxime. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v novembri 2022 medziročne znížili o 5,9 %, čo je o niečo horší výsledok, než predpokladal trh, ktorý očakával pokles o 5,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,83 %, CAC 40 -1,08 %, DAX -0,67 %.
Podľa predbežných odhadov index S&P Global US Manufacturing PMI v decembri 2022 klesol na 46,2 bodu zo 47,7 bodu v novembri, čo je výrazne pod prognózou 47,7 bodu. Údaje poukázali na najväčší pokles aktivity v továrňach od mája 2020 v dôsledku tlmeného dopytu a rýchlejšieho poklesu produkcie. Podľa predbežného odhadu sa index S&P Global US PMI v službách v decembri 2022 prepadol na 44,4 bodu zo 46,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci a výrazne zaostal za trhovými očakávaniami na úrovni 46,8 bodu. Najnovšie údaje signalizovali najrýchlejšie tempo poklesu v sektore služieb za posledné štyri mesiace, zároveň jedno z najrýchlejších od roku 2009, k čomu viedol ďalší výrazný pokles nových objednávok. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,85 %, S&P 500 -1,12 %, NASDAQ -0,97 %.
Prečítané: 979x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.