Akciové indexy v Spojených štátoch amerických zamierili počas dnešného obchodovania do červených čísel v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému.
Akciové indexy v Spojených štátoch amerických zamierili počas dnešného obchodovania do červených čísel v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému.
Absolútna správa:
Akciové indexy v Spojených štátoch amerických zamierili počas dnešného obchodovania do červených čísel v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Federálneho rezervného systému, ktorí sa vyjadrili k tempu sprísňovania sadzieb potrebného na návrat inflácie k ich 2-% cieľu. Obchodníci plne počítali so štvrť bodovým zvýšením úrokových sadzieb na nasledujúcich dvoch zasadnutiach Fed-u. Avšak tvorcovia menovej politiky uviedli, že zvýšenie o 50 bázických bodov nie je vylúčené. Prezident Federálnej rezervnej banky v Richmonde Thomas Barkin uviedol, že uprednostňuje zvýšenie úrokových sadzieb o štvrť bodu vo februári, aby centrálna banka získala "flexibilitu" v snahe tlmiť infláciu. Guvernérka Fedu Michelle Bowmanová uviedla, že centrálna banka by mala pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, keďže inflácia zostáva "príliš vysoká". Vo štvrtok sa za výraznejšie zvyšovanie sadzieb vyslovili dvaja z najviac jastrabích predstaviteľov Fedu, Loretta Mesterová a James Bullard. Obavy z agresívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb utlmujú akciovú rally. Vidina vyšších úrokových sadzieb ako sa pôvodne predpokladalo vytvára obavy z nástupu recesie. Stratégovia Bank of America Corp. napísali, že oneskorený príchod recesie bude v druhej polovici roka vplývať na americké akcie, pričom poznamenali, že doterajšia odolná ekonomika znamená, že úrokové sadzby zostanú vyššie po dlhší časový horizont.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Deere & Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,53 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +155,70 %). Deere & Company vyrába a distribuuje rad poľnohospodárskych, stavebných, lesníckych a komerčných a spotrebných zariadení.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Hrubý domáci produkt Thajska vzrástol v 4. štvrťroku 2022 medziročne o 1,4 %, čo je menej ako trhový konsenzus 3,5 %, a zmiernil sa z nahor revidovaného rastu 4,6 % v 3. štvrťroku. Devízové rezervy v Indii sa v týždni končiacom 10. februára 2023 znížili na 566 950 miliónov USD v porovnaní s 575 270 miliónmi USD v predchádzajúcom týždni. Ide o najväčší pokles za viac ako 11 mesiacov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,44 %, Hang Seng -1,28 %, Nikkei 225 -0,66 %.
Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v januári 2023 medzimesačne zvýšili o 0,5 %, čím sa odrazili od nahor revidovaného poklesu o 1,2 % v decembri a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,3 %. Ročná miera inflácie vo Francúzsku mierne vzrástla na 6 % v januári 2023 z decembrových 5,9 %, čo bolo v súlade s predbežnými odhadmi. Ceny výrobcov v Nemecku klesli o 1 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je štvrtý mesiac poklesu v rade, v porovnaní s trhovým konsenzom poklesu o 1,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,52 %, CAC 40 -0,25 %, DAX -0,33 %.
Vývozné ceny USA vzrástli o 0,8 % oproti predchádzajúcemu mesiacu v januári 2023, v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 0,2 %. Ceny dovozu z USA klesli o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v januári 2023, po revidovanom poklese o 0,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,39 %, S&P 500 -0,27 %, NASDAQ -0,58 %.
Prečítané: 1268x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.