Počas dňa klesal index S&P 500 až o 3 %. Technologický Nasdaq 100 sa približoval až k 4 %.
Počas dňa klesal index S&P 500 až o 3 %. Technologický Nasdaq 100 sa približoval až k 4 %.
Absolútna správa:
Štvrtkové makro údaje z USA naznačili odolnosť ekonomiky, čo vyvolalo obavy, že Federálny rezervný systém má pred sebou dlhšiu cestu k obnoveniu cenového vývoja. Dobré správy sú zlé správy. Toto pravidlo ostáva stále aktuálne a dnes sme toho znova svedkami. Akciové trhy v Spojených štátoch dnes klesali, práve z tohto dôvodu. Dnešné údaje nám hovoria o tom, že spotrebiteľ má oveľa väčšiu silu ako trh odhadoval. Analytici z agentúry Bloomberg očakávajú, že v polovici budúceho roka sa spotrebiteľom vyčerpajú nahromadené úspory, ktoré mali od Covidu a vtedy sa výdavky spomalia. Problémom v ďalšom roku má ostať aj inflácia, od ktorej sa očakáva, že nebude klesať tak rýchlo ako sa očakávalo, a to hlavne kvôli tomu aký silný spotrebiteľ je a koľko úspor má ešte k dispozícií. Klesali aj európske akcie. Žiadny z európskych sektorov neukončil deň v zelených číslach, pričom najviac klesli akcie technologických a automobilových spoločností.
Investori zarobili na:
Spoločnosti FedEx Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -29,59 %). FedEx Corporation doručuje balíky a náklad do viacerých krajín a území prostredníctvom integrovanej globálnej siete. Spoločnosť poskytuje celosvetové expresné a nákladné doručovanie, pozemné doručovanie malých zásielok, riadenie dodávateľského reťazca, služby colného sprostredkovania, uľahčenie obchodu a riešenia elektronického obchodovania.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indonézska centrálna banka počas posledného zasadnutia v roku 2022 zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čo bolo piate zvýšenie za sebou. Referenčná reverzná repo sadzba je teraz na úrovni 5,5 %, čo je ich najvyššia úroveň od roku 2009 a v súlade s trhovými projekciami. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,14 %, Hang Seng +2,71 %, Nikkei 225 +0,46 %.
Turecká centrálna banka na svojom decembrovom zasadnutí podľa očakávaní ponechala svoju kľúčovú jednotýždňovú repo sadzbu na nezmenenej úrovni 9 %. Britská ekonomika v treťom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 1,9 %, čo je menej ako bol predbežný odhad rastu na úrovni 2,4 %. Deficit bežného účtu platobnej bilancie Spojeného kráľovstva sa v treťom štvrťroku 2022 znížil na 19,4 mld. libier. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,26 %, CAC 40 -0,95 %, DAX -1,30 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v predchádzajúcom týždni zvýšil o 2 000 na 216 000, čo je pod trhovými očakávaniami 220 000. V 3. štvrťroku 2022 vzrástlo HDP USA o 3,2 %, čo je lepší výsledok ako 2,9 % v druhom odhade. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 1,04 %, S&P 500 - 1,44 %, NASDAQ - 2,18 %.
Prečítané: 1020x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.