Globálne akciové trhy zaznamenali počas dnešného dňa výrazné poklesy, ktoré boli vyvolané prepadom ceny akcií z čínskeho realitného sektora a očakávaniami pred zasadnutím Federálneho rezervného systému.
Globálne akciové trhy zaznamenali počas dnešného dňa výrazné poklesy, ktoré boli vyvolané prepadom ceny akcií z čínskeho realitného sektora a očakávaniami pred zasadnutím Federálneho rezervného systému.
Absolútna správa:
Globálne akciové trhy zaznamenali počas dnešného dňa výrazné poklesy, ktoré boli vyvolané prepadom akcií z čínskeho realitného sektora a očakávaniami pred zasadnutím Federálneho rezervného systému, ktoré sa uskutoční tento týždeň. Americké akcie klesli o viac ako 2 % a európske akcie sa prepadali najviac za viac ako dva mesiace. S&P 500 zažil najväčší denný pokles od februára a prepadol sa až k 100-dňovému kĺzavému priemeru. Americké akcie umocnili svoje straty počas popoludňajšieho obchodovania v USA. Dow Jones klesol o viac ako 800 bodov na nové 3-mesačné minimum a S&P 500 a Nasdaq stratili viac ako 2 %. Sentiment investorov bol ovplyvnený potenciálnym zlyhaním čínskeho realitného giganta Evergrande a nárastom prípadov Covid-19 pred stretnutím FOMC neskôr v týždni. Fed už jasne uviedol, že v tomto roku môže dôjsť k postupnému znižovaniu nákupu aktív, ale investori čakajú na ďalšie podrobnosti, najmä potom, čo boli minulý týždeň zverejnené zmiešané ekonomické údaje. Delta variant koronavírusu zvýšil množstvo nových infekcií na úroveň, ktorú sme mohli sledovať naposledy v januári a zničil mesiace pokroku napriek snahám o očkovanie, nakoľko Severná Amerika smeruje do chladnejšieho počasia.
Investori zarobili na:
Spoločnosti American Airlines Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,04 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -41,36 %). Spoločnosť American Airlines Group Inc. prevádzkuje leteckú spoločnosť, ktorá poskytuje pravidelnú osobnú, nákladnú a poštovú službu v celej Severnej Amerike, Karibiku, Latinskej Amerike, Európe a Tichomorí. Spoločnosť tiež poskytuje spojovacie služby v celých Spojených štátoch, Kanade a Karibiku.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Hongkongu sa v auguste 2021 výrazne spomalila na 1,6 % z 5-ročného maxima 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Obchodovanie s akciami čínskeho developera Sinice Holdings Group bolo pozastavené po tom, čo sa akcie v pondelok popoludní prepadli o 87 %. Hlavný index hongkonských akcií Hang Seng sa prepadol až o 3,3 % na najnižšiu úroveň od 30. októbra. Nadol ho ťahali akcie zo sektora realít. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,00 %, Hang Seng -3,30 %, Nikkei 225 +0,58 %.
Nemecké výrobné ceny vzrástli v auguste medziročne o 12 % a prekonali očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni rastu o 11,4 %. Pričom prekonali nárast z minulého mesiaca, ktorý bol na úrovni 10,4 %. Nemecké výrobné ceny rástli na medzimesačnej báze o 1,5 %, čo bolo taktiež nad očakávaniami trhu, ktorý očakával medzimesačný rast o 0,8 %. Lufthansa plánuje získať 2,5 mld. USD na splatenie časti finančnej injekcie od nemeckej vlády, ktorá jej pomohla dostať sa cez koronavírusovú pandémiu. Miera nezamestnanosti na Slovenskom v auguste klesla na desaťmesačné minimum 7,4 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,11 %, CAC 40 -1,74 %, DAX -2,31 %.
Index trhu s bytmi NAHB v USA stúpol v septembri 2021 na úroveň 76 bodov z ročného minima 75 bodov, ktoré bolo zaznamenané v auguste a prekonal prognózy trhu na úrovni 74 bodov. Americké futures na zemný plyn počas dnešného dňa klesli pod 5,0 USD za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). Údaje z Energetickej informačnej správy zároveň ukázali, že energetické spoločnosti v týždni končiacom sa 10. septembra pridali do skladov viac zásob zemného plynu ako sa očakávalo. USA budú vyžadovať, aby boli dospelí cestujúci zo zahraničia zaočkovaní pri vstupe do krajiny. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,78 %, S&P 500 -1,70 %, NASDAQ -2,19 %.
Prečítané: 1134x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.