Americké technologické akcie rástli, čomu pomohlo skupovanie poklesov, keď obchodníci zvažovali vyhliadky rastu na pozadí rastúcich cien a sprísňovania menovej politiky.
Americké technologické akcie rástli, čomu pomohlo skupovanie poklesov, keď obchodníci zvažovali vyhliadky rastu na pozadí rastúcich cien a sprísňovania menovej politiky.
Absolútna správa:
Výpredaj akcií tento týždeň ponechal S&P 500 na pokraji svojho siedmeho týždenného poklesu, čo je najdlhšia séria od prasknutia dotcom bubliny pred viac ako dvoma desaťročiami. Odhady, že kvalitné hospodárske výsledky môžu investorom pomôcť prekonať tohtoročné turbulencie, boli spochybnené po tom, čo americkí spotrební titáni signalizovali rastúci vplyv vysokej inflácie na marže a spotrebiteľské výdavky. Medzitým predstavitelia Federálneho rezervného systému tento týždeň opätovne potvrdili, že pred nami je prísnejšia menová politika, zatiaľ čo investori sa obávajú rizika stagflácie. Pokiaľ ide o korporátnu sféru, vedúci pracovníci spoločnosti Twitter Inc. dnes zamestnancom oznámili, že dohoda o predaji spoločnosti miliardárovi Elonovi Muskovi v hodnote 44 miliárd dolárov pokračuje podľa plánu. Vedenie spoločnosti Apple Inc. minulý týždeň predstavilo predstavenstvu spoločnosti ukážku svojho pripravovaného headsetu so zmiešanou realitou, čo naznačuje, že vývoj zariadenia dosiahol pokročilú fázu, podľa ľudí oboznámených s problematikou.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Synopsys, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,25 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 325,55 %). Synopsys, Inc. dodáva riešenia pre automatizáciu elektronického dizajnu na globálny trh s elektronikou. Spoločnosť poskytuje dizajnérske technológie tvorcom pokročilých integrovaných obvodov, elektronických systémov a systémov na čipe. Synopsys tiež poskytuje svojim zákazníkom konzultačné služby a podporu na zefektívnenie celkového procesu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonsko vykázalo v apríli 2022 obchodný deficit vo výške 839,2 miliardy JPY, čo v porovnaní s minuloročným prebytkom, ktorý bol v hodnote 226,8 miliardy JPY znamená veľký medziročný pokles. Najnovší údaj znamenal deviaty mesiac po sebe pokles obchodu, keďže export vzrástol medziročne o 12,5 % na 8 076,2 miliardy JPY, zatiaľ čo dovoz vzrástol až o 28,2 % na nový rekord 8 915,4 miliardy JPY. Pokiaľ ide o prvé štyri mesiace roka, Japonsko vykázalo obchodný deficit vo výške 4 113,4 miliardy JPY v porovnaní s prebytkom 691,2 miliardy JPY v rovnakom období roku 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,19 %, Hang Seng -2,54 %, Nikkei 225 -1,89 %.
Stavebná produkcia v eurozóne vzrástla v marci 2022 medziročne o 3,3 %, čím sa zmiernil rast oproti minulému mesiacu kde sme po zrevidovaní sledovali rast o 8,9 %. Išlo o najpomalšie tempo rastu stavebnej činnosti od minulého decembra, keďže inžinierske stavby vzrástli o 3,3 % a stavebná aktivita stúpla o 3,4 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,36 %, CAC 40 -1,26 %, DAX -0,90 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni, ktorý sa skončil 14. mája, zvýšil o 21 tisíc na 218 tisíc z revidovaných 197 tisíc v predchádzajúcom období a nad trhový odhad, ktorý počítal s rastom na úroveň 200 tisíc. Ide o najvyššiu hodnotu od týždňa končiaceho sa 22. januára. Na sezónne neočistenom základe vzrástli počiatočné nároky oproti predchádzajúcemu týždňu o 12 811 na 198 711. 4-týždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzi týždennú volatilitu, bol na úrovni 199 500, čo je nárast o 8 250 oproti revidovanému priemeru z predchádzajúceho týždňa. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,75 %, S&P 500 -0,59 %, NASDAQ -0,26 %.
Prečítané: 1132x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.