Americké akcie dnes klesli na najnižšiu úroveň za šesť týždňov, pretože sa objavili pochybnosti, či zisky spoločností dokážu odolať sprísňovaniu politiky Federálnym rezervným systémom.
Americké akcie dnes klesli na najnižšiu úroveň za šesť týždňov, pretože sa objavili pochybnosti, či zisky spoločností dokážu odolať sprísňovaniu politiky Federálnym rezervným systémom.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes klesli na najnižšiu úroveň za šesť týždňov, pretože sa objavili pochybnosti, či zisky spoločností dokážu odolať sprísňovaniu politiky Federálnym rezervným systémom, ktorý zintenzívňuje boj proti vysokej inflácii. Index S&P 500 strácal až 2,80 % a pokles indexu Nasdaq 100 prekonal 3,50 % pred správami o príjmoch od spoločností Microsoft Corp. a Alphabet Inc. Tie poskytnú najnovšie informácie o tom, ako firemné hospodárske výsledky odolávajú prvému sprísneniu centrálnej banky za tri roky. General Electric Co. strácala po tom, čo jej prognóza zisku sklamala, zatiaľ čo Tesla Inc. klesla po tom, čo Elon Musk súhlasil s použitím svojho majetku na kúpu Twitter Inc. Ceny ropy vzrástli, zatiaľ čo európsky plyn prudko vzrástol po správach o zastavení toku. Vyhliadka na pomalšiu ekonomickú expanziu popri pretrvávajúcej inflácii vedie k negatívnej nálade na trhoch. Celá škála rizík zahŕňa pandémiu, prerušenia dodávateľského reťazca, sprísnenie menovej politiky Fedu a konflikt na Ukrajine. Akcie v Európe nasledovali nižšie akcie v USA, čím vymazali zisky zo začiatku obchodného dňa podporované pozitívnymi firemnými výsledkami a posilnením sentimentu v dôsledku prísľubu Číny podporovať svoju ekonomiku zasiahnutú Covidom.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Sherwin-Williams Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,41 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +146,00 %). Spoločnosť Sherwin-Williams Company vyrába, distribuuje a predáva farby, nátery a súvisiace produkty. Produkty spoločnosti sa predávajú profesionálnym, priemyselným, komerčným a maloobchodným zákazníkom predovšetkým v Severnej a Južnej Amerike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Japonsku klesla v marci 2022 na 1-ročné minimum 2,6 %, čo je menej ako 2,7 % zaznamenaných vo februári. Južná Kórea zaznamenala rast HDP za tri mesiace do marca 2022 medzi kvartálne na úrovni 0,7 %, pričom sa spomalila z 1,2 % expanzie v predchádzajúcom štvrťroku. Výroba v Singapure sa v marci 2022 medziročne zvýšila o 3,4 %, v porovnaní s trhovými odhadmi 3,5 % a prudko sa spomalila z nadol revidovaného nárastu o 17,5 % vo februári. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,81 %, Hang Seng +0,33 %, Nikkei 225 +0,41 %.
Obchodný prebytok Švajčiarska klesol v marci 2022 na 1,8 miliardy CHF z nadol revidovaného historického maxima 5,5 miliardy CHF v predchádzajúcom mesiaci. Miera nezamestnanosti v Poľsku v marci 2022 mierne klesla na 5,4 % z 5,5 % v predchádzajúcom mesiaci a bola v súlade s očakávaniami trhu. Maďarská národná banka zvýšila svoju základnú sadzbu o 100 bázických bodov na 5,4 % v súlade s očakávaniami trhu a naznačila, že na svojom ďalšom zasadnutí bude pokračovať v cykle zvyšovania úrokových sadzieb. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96 %, CAC 40 -0,54 %, DAX -1,20 %.
Predaj nových domov v Spojených štátoch klesol v marci 2022 o 8,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, po revidovanom poklese o 1,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Nové objednávky na tovar dlhodobej spotreby, ktorý je vyrábaný v USA vzrástol v marci 2022 medzimesačne o 0,8 %, čím sa zotavili z poklesu revidovaného nadol o 1,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,38 %, S&P 500 -2,81 %, NASDAQ -3,95 %.
Prečítané: 1254x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.