Americké akcie zaznamenali výrazný rast, po tom ako sa zlepšili výhľady na zisky amerických spoločností, pričom trh ovládol NASDAQ s takmer 3% rastom.
Americké akcie zaznamenali výrazný rast, po tom ako sa zlepšili výhľady na zisky amerických spoločností, pričom trh ovládol NASDAQ s takmer 3% rastom.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol o viac ako 2 %, pričom všetkých 11 sektorov uzavrelo deň v zisku. Technologicky náročný Nasdaq 100 prekonal hlavné benchmarky a počas obchodného dňa zaznamenal rast o 3 %, pričom Apple Inc. a Alphabet Inc. vzrástli od pondelkových strát. Spoločnosť Johnson & Johnson sa udržala v raste aj napriek tomu, že znížila svoju prognózu ziskov a výnosov na tento rok. Investori sú však stále v strehu kvôli signálom, že vysoká inflácia a sprísňovanie menovej politiky vytvárajú tlak na spotrebiteľov a zamestnanosť. Euro medzitým vzrástlo na najvyššiu úroveň za približne dva týždne po tom, čo agentúra Bloomberg News informovala, že Európska centrálna banka môže vo štvrtok zvážiť zvýšenie úrokových sadzieb o dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, aby zabránila zhoršujúcej sa inflácii. Trhy vo štvrtok počítajú so zvýšením približne o 38 bázických bodov, keď sa očakáva, že ECB zvýši sadzby prvýkrát za viac ako desať rokov. ECB je pod tlakom, pretože okrem inflácie, hrozí aj potenciálne odstavenie od ruského plynu, ktoré by mohlo uvrhnúť Európu do recesie. Európska únia sa podľa najnovších správ pripravuje povedať členom, aby „okamžite“ znížili spotrebu plynu, aby sa zachovali zásoby na zimu. Medzitým ropa WTI vzrástla na 104 dolárov za barel a kryptomeny taktiež zaznamenali rast, pričom sa bitcoin udržal nad hodnotou 23 000 dolárov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Royal Caesars Entertainment, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +8,26 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +111,06 %). Caesars Entertainment, Inc. vlastní a funguje ako reťazec rezortov. Spoločnosť ponúka kasína, poker, ruletu a iné herné zariadenia, ako aj služby v oblasti stravovania a nápojov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálska centrálna banka na svojom zasadnutí v júli 2022 zvýšila hotovostnú sadzbu o 50 bázických bodov na 1,35 %. Tento krok nasledoval po júnovom zvýšení o 50 bázických bodov a zvýšení o 25 bázických bodov v máji, čím sa hotovostná sadzba dostala na úroveň, aká nebola zaznamenaná od mája 2019. Centrálna banka sa tiež domnieva, že trh práce zostal silný, keďže zamestnanosť zostala na najnižšej úrovni za takmer 50 rokov, pričom sa očakáva ďalší pokles nezamestnanosti. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,54 %, Hang Seng -0,89 %, Nikkei 225 +0,65 %.
Ročná miera inflácie v eurozóne bola v júni 2022 potvrdená na rekordne vysokej úrovni 8,6 %, v porovnaní s 8,1 % v máji a 1,9 % pred rokom. Najväčší príspevok opäť tvorili ceny energií 42 %, ale výrazný nárast zaznamenali aj potraviny, alkohol a tabak 8,9 %, služby 3,4 %, energetický priemyselný tovar 4,3 %, čo naznačuje rozsiahly inflačný tlak. Bez započítania energií sa inflácia zvýšila na 4,9 % zo 4,6 %, čo je viac ako dvojnásobok cieľa ECB vo výške 2 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástli spotrebiteľské ceny o 0,8 %. Európske akciové indexy uzavrelnewsni obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,15 %, CAC 40 +1,79 %, DAX +2,69 %.
Žiadosti o stavebné povolenia v USA klesli v júni 2022 o 0,6 % na ročnú mieru 1,685 milióna, čo je najnižšia úroveň od septembra minulého roka a v porovnaní s prognózami 1,65 milióna. Bol to už tretí mesiac po sebe, čo počet žiadostí o stavebné povolenia klesal. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,42 %, S&P 500 +2,75 %, NASDAQ +3,11 %.
Prečítané: 959x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.