Americký akciový trh počas dnešného obchodného dňa zaznamenával straty po tom, čo bola zverejnená zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému.
Americký akciový trh počas dnešného obchodného dňa zaznamenával straty po tom, čo bola zverejnená zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému.
Absolútna správa:
Americký akciový trh počas dnešného obchodného dňa zaznamenával straty po tom, čo bola zverejnená zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému, ktorá ukázala, že sa tvorcovia menovej politiky zamerali na potlačenie inflácie. Index S&P 500 zostal nižšie, keďže zápisnica signalizovala, že americká centrálna banka je pripravená prudko zvýšiť sadzby a znížiť svoju súvahu, aby ochladila ekonomiku. Komentár bol do značnej miery v súlade s tým, čo predstavitelia Fedu povedali v posledných dňoch a ukázali ochotu zvýšiť sadzby o 50 bázických bodov na májovom zasadnutí a začať rýchlo znižovať súvahu. Pred zverejnením zápisnice obchodníci predpokladali, že Fed do konca roka zvýši sadzby o 225 bázických bodov, čím sa pridá k zvýšeniu o 25 bázických bodom, ktoré už bolo doručené v marci. Rastúca izolácia Ruska v súvislosti s vojnou na Ukrajine len zvyšuje obavy, pretože narušené toky komodít by mohli tlačiť na ďalšie zvyšovanie cien. Pričom sa očakávajú nové sankcie voči Moskve. Americké akcie však ku koncu obchodného dňa absorbovali časť svojich strát, ktoré nastali v reakcii na údaje zverejnené v zápisnici zo zasadnutia centrálnej banky Spojených štátov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Eli Lilly and Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +258,67 %). Eli Lilly and Company objavuje, vyvíja, vyrába a predáva farmaceutické produkty pre ľudí a zvieratá. Produkty spoločnosti sa predávajú v krajinách po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Peňažná zásoba M3 v Indii sa v marci zvýšila na 202 796,08 miliardy INR z 201 832,36 miliardy INR vo februári 2022. Indické PMI v sektore služieb sa v marci 2022 zvýšilo na 53,6 bodu z 51,8 bodu vo februári, čo poukazuje na najvyšší nárast od minulého decembra a prekonalo trhový konsenzus 52,5 bodu v dôsledku uvoľnenia obmedzení COVID-19. Čínske PMI z výrobného sektora kleslo v marci 2022 na 43,9 bodu z 50,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na prvý pokles od minulého augusta v dôsledku prepuknutia COVID-19 a obmedzení mobility. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,29 %, Hang Seng -1,87 %, Nikkei 225 -1,58 %.
Výrobné objednávky v Nemecku klesli vo februári 2022 medzimesačne o 2,2 %, čo je oveľa horšie, ako trhové prognózy o 0,2 % poklese. Ide o prvý pokles za štyri mesiace, keďže obmedzenia ponuky, prudko stúpajúce ceny energií a neistota spojená s ruskou inváziou na Ukrajinu poškodili zahraničný dopyt. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Španielsku klesol o 36 bodov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 17-mesačné minimum 53,8 bodu v marci 2022. Ročná inflácia výrobcov v eurozóne dosiahla vo februári 2022 nový rekord 31,4 % v porovnaní s 30,6 % v januári. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,38 %, CAC 40 -2,21 %, DAX -1,89 %.
Zásoby ropy v USA vzrástli o 2,421 milióna barelov na 412,4 milióna barelov v týždni, ktorý sa skončil 1. apríla, po poklese o 3,449 milióna barelov v predchádzajúcom období. Zásoby benzínu v USA klesli o 2,041 milióna barelov na 236,8 milióna barelov v týždni, ktorý sa skončil 1. apríla, pričom trhové očakávania predpovedali nárast o 0,063 milióna barelov. Index MBA hypotekárneho trhu v Spojených štátoch klesol o 6,3 % na 398,50 bodu v týždni, ktorý sa skončil 1. apríla 2022, čo je najnižšia úroveň od marca 2019. Index refinancovania klesol o 9,9 % a žiadosti o kúpu domov klesli o 3,4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 -0,97 %, NASDAQ -2,22 %.
Prečítané: 1062x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.