Americké akcie vo štvrtok vzrástli, po tom, ako sa investori zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa v obavách, že by vyššia inflácia mohla podnietiť prísnejšiu menovú politiku.
Americké akcie vo štvrtok vzrástli, po tom, ako sa investori zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa v obavách, že by vyššia inflácia mohla podnietiť prísnejšiu menovú politiku.
Absolútna správa:
Americké akcie vo štvrtok vzrástli, po tom, ako sa investori zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa v obavách, že by vyššia inflácia mohla podnietiť prísnejšiu menovú politiku. Index S&P 500 si pripísal 0,06 %, vedený rastom v oblasti materiálov, energie a technológií po stredajšom poklese o 0,8 % v najhoršom prepade za viac ako mesiac. Tesla Inc. bojovala o smer po tom, čo generálny riaditeľ Elon Musk predal akcie v hodnote 5 miliárd dolárov. Akcie spoločností Walt Disney Co. a Beyond Meat Inc. zaznamenali prepad po sklamaní štvrťročných hospodárskych výsledkov. Investori sa skôr či neskôr pripravia na zmeny v menovej politike po tom, ako vyššie spotrebiteľské ceny, ako sa očakávalo, zasadili úder argumentom, že inflácia je prechodná. Pretrvávajúca vysoká inflácia by mohla prinútiť Federálny rezervný systém, aby výraznejšie znížil nákup aktív alebo zvýšil úrokové sadzby rýchlejšie, ako sa očakávalo. Akcie sa zároveň pohybujú v blízkosti historických maxím, keďže silné zisky a vyhliadky hospodárskeho rastu vyhnali akciový trh na vyššie úrovne.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,98 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +193,33 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobé, geograficky rôznorodé aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonskí investori sa stali čistými kupcami zahraničných dlhopisov, keďže slabší jen zatraktívnil zahraničné investície, pričom sa množstvo veľkých inštitucionálnych japonských investorov rozhodlo pre zahraničné dlhopisy bez menového zaistenia. Novozélandský dolár sa vo štvrtok voči americkému doláru znehodnotil za hranicu 0,7050 po tom, čo dolár získal voči hlavným menám v dôsledku rastúcich spotrebiteľských cien v USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,61 %, Hang Seng +1,01 %, Nikkei 225 +0,59 %.
Eurozóna v roku 2022 pravdepodobne rozšíri svoj rast o 4,3 % v porovnaní so 4,5 % v júlovej predpovedi a o 2,4 % v roku 2023. Napriek tomu existujú tri kľúčové hrozby tohto pozitívneho obrazu. Je nimi výrazný nárast prípadov COVID, najakútnejšie v oblastiach, kde je očkovanie relatívne nízke, rastúca inflácia spôsobená najmä prudkým nárastom cien energií a prerušenie dodávateľského reťazca, ktoré zaťažuje mnohé sektory. Stavebná produkcia v Spojenom kráľovstve vzrástla v septembri 2021 medziročne o 7,2 %, čo je najmenší nárast za posledných 6 mesiacov, ale nad odhadmi 6,9 %. Továrenská produkcia v Spojenom kráľovstve sa v septembri 2021 medziročne zvýšila o 2,8 %, pričom nedosiahla očakávania trhu na úrovni 3,1 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 +0,20 %, DAX +0,10 %.
Cena americkej ropy klesla k 82 USD za barel a nadväzuje na prepad vyvolaný obavami, že vyššia americká inflácia by mohla prinútiť Washington k uvoľneniu ďalších strategických zásob v snahe znížiť ceny. Rozpočtový schodok Spojených štátov sa v októbri medziročne znížil o 42 % na 165 miliárd dolárov. Rozpočtové príjmy sa vďaka vyššiemu výberu daní od jednotlivcov i podnikov vyšplhali na najvyššiu októbrovú úroveň v histórii. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,44 %, S&P 500 +0,06 %, NASDAQ +0,52 %.
Prečítané: 1650x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.