Americké akciové trhy klesali tesne pred výsledkami veľkých technologických spoločností.
Americké akciové trhy klesali tesne pred výsledkami veľkých technologických spoločností.
Absolútna správa:
Americké akcie počas dnešného dňa prudko klesali, dôvodom bol aj pokles veľkých technologických spoločností ako napríklad Apple Inc. a Microsoft Corp, ktorých cena akcií klesala pred hospodárskymi výsledkami, ktoré majú byť zverejnené dnes po uzavretí obchodovania na Wall Street. Technologický index Nasdaq dnes smeroval k najväčšiemu jednodňovému poklesu za viac ako dva mesiace a všetky tri hlavné americké akciové indexy poklesli z úrovní historických maxím. Hongkongský index Hang Seng klesol najviac od mája 2020, z dôvodu špekulácií, že sa americké fondy zbavujú čínskych a hongkonských aktív. Situácia v Číne zvyšuje na globálnom trhu nepokoj, nakoľko investori už majú obavy z udržania ekonomického oživenia a to vzhľadom na nárast prípadov variantu delta Covid-19 a rozhovory centrálnej banky o sprísňovaní menovej politiky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti F5 Networks, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,20 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +54,33 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie dobrých kvartálnych výsledkov, ktoré boli nad očakávaniami analytikov. F5 Networks, Inc. poskytuje integrované riešenia riadenia internetového prenosu určené na zlepšenie dostupnosti a výkonu najdôležitejších internetových serverov a aplikácií. Softvérové riešenia spoločnosti riadia a optimalizujú internetový prenos a obsah.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
HDP Južnej Kórei v 2. kvartály rástlo medzi kvartálne o 0,7 %, pričom odhad trhu sa nachádzal na úrovni rastu o 0,8 %. Japonské hlavné mesto zaznamenáva najvyšší počet nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň od začiatku pandémie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -3,53%, Hang Seng -4,22 %, Nikkei 225 +0,49 %.
Celková hodnota nových pôžičiek poskytnutých súkromnému sektoru v eurozóne rástla za mesiac júl medziročne o 4 %, v predchádzajúcom mesiaci sme mohli vidieť rast o 3,9 %. Európske akcie v utorok druhý deň po sebe uzatvárali v červených číslach a to na čele s akciami súvisiacimi s technológiami, dôvodom bol ďalší výpredaj na ázijských trhoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,92 %, CAC 40 -0,71 %, DAX -0,64 %.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch amerických rástli v júni medzimesačne o 0,8 %, očakávania trhu boli na úrovni 2,1 %. V mesiaci pred tým zaznamenali objednávky dlhodobej spotreby medzimesačný rast o 3,2 %. Index cien nehnuteľností v Spojených štátoch amerických rástol za mesiac máj medziročne o 18 %, medzimesačne vzrástol o 1,7 %. Americký index spotrebiteľskej dôvery Conference Board v júli vzrástol na 129,1 bodu. Z júnovej hodnoty 128,9 bodu, očakávania trhu boli nadstavené na hodnote 123,9 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,24 %, S&P 500 -0,47 %, NASDAQ -1,21 %.
Prečítané: 1299x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.