Americké indexy kolísali po svojom najlepšom dvojdňovom raste od novembra, pričom obchodníci sa snažili získať informácie o vyhliadkach amerických spoločností v čase rastúcich obáv z recesie.
Americké indexy kolísali po svojom najlepšom dvojdňovom raste od novembra, pričom obchodníci sa snažili získať informácie o vyhliadkach amerických spoločností v čase rastúcich obáv z recesie.
Absolútna správa:
Pred začiatkom výsledkovej sezóny v oblasti technológií oznámilo svoje výsledky niekoľko ďalších spoločností. Dow Jones Transportation Average, klesol v dôsledku neuspokojivých výsledkov spoločnosti Union Pacific Corp., 3M Co. Kombinácia zmiešaných ziskov a ekonomických čísel spôsobuje, že investori váhajú s väčším rizikom, najmä po náraste akcií, ktorý vyhnal index S&P 500 až o 12 % z minima z polovice októbra. Obchodná aktivita v USA klesala už siedmy mesiac, hoci miernejším tempom, zatiaľ čo ukazovateľ cien vstupov sa zvýšil, čo svedčí o pretrvávajúcich inflačných tlakoch. Newyorská burza skúma, čo spôsobilo výkyvy akcií a zastavenie obchodovania pri dnešnom otvorení trhu, keď sa desiatky najväčších amerických spoločností náhle prepadli alebo prudko vzrástli a v priebehu niekoľkých minút dosiahli takmer 25 percentuálnych bodov medzi maximom a minimom. Medzi postihnutými boli banky, maloobchodníci a priemyselné spoločnosti vrátane Wells Fargo & Co., McDonald’s Corp., Walmart Inc. a Morgan Stanley.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PACCAR Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,64 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +41,47 %). PACCAR INC navrhuje, vyvíja, vyrába a distribuuje svetlo, stredné a vysoké nákladné vozidlá a súvisiace distribúcie dielcov dielkov. Spoločnosť tiež ponúka finančné a leasingové služby svojim zákazníkom a predajcom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálsky index podnikateľskej dôvery NAB v decembri 2022 vzrástol o 3 body na -1, ale už druhý mesiac zostal v zápornom pásme a zostal pod svojím dlhodobým priemerom. Sentiment sa posilnil vo väčšine odvetví okrem dopravy a verejných služieb. Podnikateľské podmienky sa medzitým oslabili a klesli už tretí mesiac. Predstihové ukazovatele naznačovali, že podmienky by sa mohli ďalej zmierniť. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng +1,82 %, Nikkei 225 +1,46 %.
Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku vzrástol vo februári 2023 na -33,9 bodov z mierne revidovanej hodnoty -37,6 bodov v januári, pričom trh očakával -33,0 bodov. Najnovšie čítanie bolo najvyššie od augusta 2022, čo poukazuje na štvrtý mesiac zlepšenia nálady v rade v prostredí poklesu cien energií, pričom sa zlepšili príjmové očakávania aj ekonomické podmienky Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,05 %, CAC 40 +0,26 %, DAX -0,07 %.
Podľa predbežného odhadu sa index S&P Global US PMI v službách v januári 2023 zvýšil na 46,6 bodu zo 44,7 bodu na konci roka 2022 a prekonal očakávania trhu na úrovni 45 bodov, index PMI vo výrobnom sektore v USA v januári 2023 vzrástol na 46,8 bodov z decembrových 46,2 bodov, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 46 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,31 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,27 %.
Prečítané: 964x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.