Americké indexy pokračovali v rastovom trende, ktorý bol zahájený štvrtkovými výsledkami o inflácií v USA.
Americké indexy pokračovali v rastovom trende, ktorý bol zahájený štvrtkovými výsledkami o inflácií v USA.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa zo začiatku obchodoval blízko otváracích cien, pričom najväčší rast z pomedzi indexov zaznamenal technologický index Nasdaq 100, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average klesol pod vplyvom akcií v oblasti zdravotníctva. Obchodovanie s hotovostnými pokladničnými poukážkami bolo pre Deň veteránov zatvorené. Kryptomeny po korekcií obnovili býčí trh, ktorý ich sprevádza tento týždeň. Spoločnosť FTX podľa najnovších správ podala v Delaware žiadosť o vyhlásenie bankrotu podľa kapitoly 11. Bitcoin klesol až o 8 % na 16 376 USD a ethereum sa prepadlo až o 9,2 %, k čomu prispeli aj zlé správy ohľadom spoločnosti FTX. Dolár sa v piatok prepadol o 1 % a smeroval k štvrtému týždňu strát po sebe. Zároveň ide o najväčší týždenný pokles od pandémie vyvolanej volatilitou v marci 2020. Index technologických akcií kótovaných v Hongkongu vzrástol o 10 % po tom, ako Čína skrátila čas, ktorý musia cestujúci a blízke osoby stráviť v karanténe. Tento obrat prišiel v nadväznosti na výzvu vedúcich predstaviteľov v Pekingu na presnejšie a cielenejšie opatrenia na kontrolu vírusu. Opatrenia tiež potvrdzujú pretrvávajúce očakávania trhu, že sa skončí čínska politika Covid Zero, čo však predstavitelia opakovane popreli.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paramount Global, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -66,75 %). Paramount Global pôsobí ako mediálna spoločnosť. Spoločnosť vyrába a distribuuje zábavný obsah prostredníctvom štúdií, sietí, streamovacích služieb, živých podujatí a tovaru. Paramount Global slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ceny výrobcov v Japonsku v októbri 2022 medziročne vzrástli o 9,1 %, čo je síce pomalší rast ako septembrových 10,2 % ktorý však prekonal očakávania výraznejšieho poklesu na 8,8 %, keďže vysoké ceny komodít a slabý jen naďalej zvyšovali vstupné náklady spoločností. Napriek tomu bol októbrový údaj najnižší od januára, čo pravdepodobne odráža klesajúci trend globálnej inflácie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,79 %, Hang Seng +7,74 %, Nikkei 225 +1,97 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola v októbri 2022 na úrovni 10,4 %, čo zodpovedá predbežným údajom uprostred oslabenia eura, prehlbujúcej sa energetickej krízy a pretrvávajúcich problémov s dodávateľským reťazcom. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v októbri zvýšili o 0,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,57 %, CAC 40 +0,58 %, DAX +0,56 %.
Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA klesol v novembri 2022 na 54,7 bodov, čo je najnižšia hodnota od júla, z októbrových 59,9 bodov a pod trhovými prognózami 59,5 bodov. Nestabilita nálady bude pravdepodobne pokračovať, keďže je odrazom neistoty v súvislosti s globálnymi faktormi aj s prípadnými výsledkami volieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,10%, S&P 500 +0,93 %, NASDAQ +1,88 %.
Prečítané: 840x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.