Americké indexy sa počas dnešného dňa obchodovali medzi ziskami a stratami a globálny trh s dlhopismi spracovával rozhodnutie Centrálnej banky Japonska.
Americké indexy sa počas dnešného dňa obchodovali medzi ziskami a stratami a globálny trh s dlhopismi spracovával rozhodnutie Centrálnej banky Japonska.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa pohyboval medzi ziskami a stratami, keďže investori naďalej spracúvali hrozbu vyšších úrokových sadzieb v roku 2023. Index S&P 500 za päť obchodných dní klesol približne o 5 %. Vzhľadom na to, že do konca roka je málo makro katalyzátorov, výkyvy na trhoch môžu zosilnieť. Z údajov v utorok ráno vyplynulo, že výstavba nových domov v USA v novembri naďalej klesala a počet povolení sa prepadol. Fed bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, ak bude bývanie naďalej nákladné, čo by mohlo byť z dlhodobého hľadiska škodlivé pre rizikové aktíva. Výnosy štátnych pokladničných poukážok medzitým zostali na vysokej úrovni, pričom 10 ročná sadzba sa vyšplhala na približne 3,70 %. Výnosy vzrástli po kroku Centrálnej banky Japonska, ktorá ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni - 0,1 %, čo spôsobilo nárast jenu o viac ako 4 % voči doláru. Analytici sa domnievajú, že v budúcnosti dôjde k ďalším stratám, keďže japonskí investori, ktorý sú hlavnými hráčmi na trhu s americkým a európskym dlhom, majú teraz väčšiu motiváciu vrátiť peniaze späť do krajiny.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +775,48 %). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickej fáze. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj liečiv a vakcín s obsahom RNA. Spoločnosť Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a pre výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 % na svojom decembrovom zasadnutí podľa očakávaní jednomyseľným hlasovaním. Centrálna banka zároveň upravila rozsah tolerancie riadenia výnosovej krivky v rámci úsilia zmierniť niektoré náklady na dlhotrvajúce menové stimuly. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,65 %, Hang Seng -1,33 %, Nikkei 225 -2,46 %.
Ročná inflácia výrobcov v Nemecku klesla v novembri 2022 na 28,2 % z októbrových 34,5 %, čo je menej ako trhové prognózy 30,6 %, čo poukazuje na najnižšiu úroveň od februára. Najväčším prispievateľom k rastu zostali ceny energií. Na mesačnej báze klesli ceny výrobcov o 3,9 %, čo je druhý mesiac poklesu po sebe, v porovnaní s konsenzom poklesu o 2,5 % a po poklese o 4,2 % v októbri. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,23 %, CAC 40 – 0,35 %, DAX – 0,42 %.
Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 11,2 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,342 milióna v novembri 2022, čo je najnižšia úroveň od júna 2020 a výrazne pod očakávaniami trhu 1,485 milióna. Povolenia, ktoré sú zástupcom budúcej výstavby, klesajú, keďže prudko stúpajúce ceny a rastúce sadzby hypoték zasiahli dopyt a aktivitu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,28 %, S&P 500 + 0,11 %, NASDAQ + 0,01 %.
Prečítané: 802x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.