Európske realitné akcie zaznamenali najväčší trojdňový nárast od marca, zatiaľ čo stále lacná ropa mierne stúpla, keďže obchodníci zvažovali vplyv zníženia ťažby.
Európske realitné akcie zaznamenali najväčší trojdňový nárast od marca, zatiaľ čo stále lacná ropa mierne stúpla, keďže obchodníci zvažovali vplyv zníženia ťažby.
Absolútna správa
Obchodovanie na svetových burzách bolo v utorok slabé, keďže burzy v USA boli zatvorené z dôvodu sviatku Dňa nezávislosti. Európsky index Stoxx 600 mierne klesol pri objeme obchodovania, ktorý bol o tretinu nižší ako 30-dňový priemer. Americké futures sa zmenili len málo, zatiaľ čo kanadský akciový benchmark vzrástol. Na čele rastu európskych akcií boli nehnuteľnosti z dôvodu, že švédsky správca nehnuteľností Castellum AB vzrástol, keďže DNB Bank ASA odporučila nákup akcií kvôli ich atraktívnemu oceneniu. Belgická spoločnosť Warehouses de Pauw CVA zase vzrástla po tom, ako zvýšila svoj výhľad zisku. Záujem investorov v utorok vyvolala aj transakčná aktivita. Viedenská spoločnosť OMV vzrástla po tom, čo agentúra Bloomberg News informovala, že firma a Abú Zabí rokujú o vytvorení chemickej a plastikárskej spoločnosti v hodnote viac ako 30 miliárd USD. Stratégovia medzitým čoraz častejšie varujú pred rizikami pre americké akcie po prudkom raste v prvom polroku. Analytici zo spoločnosti Citigroup uviedli, že býčie stávky sú medzi investormi rozšírené vo veľmi vysokej miere a citovali údaje, ktoré ukazujú, že investori ku koncu júna hromadili býčie stávky na futures na americké akcie. Ceny ropy narástli počas toho, ako investori zvažujú očakávaný dopad zníženia ťažby Saudskou Arábiou a Ruskom. Počas posledných 2 mesiacov sa ceny ropy Brent pohybujú medzi 70 a 80 dolármi za barel, čo sú najnižšie úrovne od roku 2020.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA:
Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei vzrástol v júni oproti predchádzajúcemu roku o 2,7 %, čím sa zmiernil už piaty mesiac po sebe na najnižšiu úroveň od septembra 2021, čo podporuje krok kórejskej centrálnej banky pozastaviť cyklus sprísňovania na začiatku tohto roka. Tento údaj nasledoval po májovom náraste o 3,3 % a bol nižší ako prognózy, ktoré hovorili o 2,85 %. Medzimesačne sa ceny nezmenili.
EU:
Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v máji 2023 mierne znížil na 14,4 mld. EUR v porovnaní s nadol revidovaným prebytkom 16,5 mld. EUR v predchádzajúcom mesiaci a pod očakávaniami trhu vo výške 17,5 mld. Nemecké exporty zároveň na medzimesačnej báze mierne klesli.
USA:
Kanadské výrobné PMI Indexu S&P Global Canada Manufacturing klesol v júni na 48,8 bodu zo 49 bodov v predchádzajúcom mesiaci, čo predstavuje tretí mesiac poklesu od začiatku roka a sleduje medvediu dynamiku v Amerike a Európe, keďže vysoké náklady na pôžičky naďalej brzdia hospodársku aktivitu. V USA je dnes deň nezávislosti.
Prečítané: 939x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.