Rast dlhopisov sa zmiernil po nových dátach o pracovných miestach a službách
Rast dlhopisov sa zmiernil po nových dátach o pracovných miestach a službách
Absolútna správa:
Globálne dlhopisy sa v stredu ustálili, keďže obchodníci analyzovali údaje z USA a zvýšili stávky, že Fed už nebude naďalej zvyšovať úrokové sadzby. Akcie kolísali, pričom index S&P 500 bol pripravený obnoviť výpredaj, ktorý v utorok klesol na štvormesačné minimum. Americké spoločnosti vytvorili najmenej pracovných miest od 2021, čo naznačuje, že dopyt po pracovnej sile v niekoľkých priemyselných odvetviach spomaľuje. Najnovšiu etapu výpredaja podporili utorkové lepšie ako očakávané údaje o zamestnanosti v USA, ako aj množstvo jastrabích komentárov predstaviteľov Federálneho rezervného systému. S rastúcim presvedčením, že by sa úrokové sadzby v USA mohli ďalej zvyšovať zo súčasných 22-ročných maxím, 30-ročné výnosy dlhopisov sa prvýkrát od roku 2007 dotkli úrovne 5 %. Analytici sa domnievajú, že obdobie bude volatilné prostredie, kým nebudú viaceré dostupné informácie o smerovaní.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Novozélandská centrálna banka (Reserve Bank of New Zealand) na svojom októbrovom zasadaní ponechala oficiálnu úrokovú sadzbu na úrovni 5,5 %, čím predĺžila pauzu v úročení už na treťom zasadaní za sebou a vyrovnala sa konsenzu trhu. Banková rada naďalej usudzovala, že menové podmienky obmedzujú výdavky a znižujú nákladové tlaky po celkovom zvýšení sadzieb.
EU: HCOB kompozitný PMI eurozóny dosiahol v septembri 2023 hodnotu 47,2, čo je len malá zmena oproti predbežnému odhadu 47,1 a viac ako augustové takmer trojročné minimum 46,7. HCOB PMI v službách Nemecka v septembri 2023 vzrástol na 50,3 bodu, čo je viac ako 47,3 bodu v auguste a prekonal predbežný odhad 49,8 bodu ako ukázali konečné údaje.
USA: Súkromné podniky v USA v septembri 2023 prijali 89 tisíc pracovníkov, čo je najmenej od januára 2021, keď súkromní zamestnávatelia zrušili pracovné miesta, a výrazne pod trhovými prognózami 153 tisíc. Index PMI ISM v službách sa v septembri 2023 znížil na 53,6 bodu zo šesťmesačného maxima 54,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu.
Prečítané: 717x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.