Podniky tvrdia, že víz pre kamionistov je príliš málo a sú schvaľované príliš dlho. Vláda pozastavuje pravidlá hospodárskej súťaže pre dodávateľov benzínu.
Podniky tvrdia, že víz pre kamionistov je príliš málo a sú schvaľované príliš dlho. Vláda pozastavuje pravidlá hospodárskej súťaže pre dodávateľov benzínu.
Absolútna správa:
Predseda vlády Boris Johnson je pod rastúcim tlakom, aby urobil viac pre zmiernenie krízy dodávateľského reťazca v Británii, pretože na niektorých čerpacích staniciach kvôli panickému nákupu došlo palivo. Vzhľadom na nedostatok vodičov nákladných automobilov, ktorí zvyšujú pravdepodobnosť zhoršenia dodávok potravín a pohonných hmôt v nasledujúcich týždňoch, sa vláda v nedeľu rozhodla dočasne pozastaviť pravidlá hospodárskej súťaže a umožniť spoločnostiam koordinovať dodávky paliva do najviac postihnutých regiónov. Stalo sa to potom, čo Johnson oznámil opatrenia vrátane zmeny v uvoľnení imigračných pravidiel pre zahraničných kamionistov a pracovníkov hydiny a zavolal armádnych skúšajúcich, aby pomohli rozbehnúť vodičské skúšky na ťažké nákladné vozidlá. Predseda vlády zvažuje plány využiť vojakov na vozenie kamiónov po celej krajine, informoval denník Financial Times. "Máme zavedené dlhodobé pohotovostné plány pre spoluprácu s priemyslom, aby bolo možné zachovať dodávky paliva aj v prípade vážneho narušenia prevádzky," uviedol obchodný tajomník Kwasi Kwarteng. Podniky a opoziční politici uviedli, že 5 000 nových víz pre dopravcov do Vianoc sotva pokryje potrebu 100 000 vodičov, ktorá sa zhoršuje po odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Zatiaľ čo niektoré krajiny v Európe bojujú s rýchlo rastúcimi cenami energií a nedostatkom pracovných síl, Veľká Británia čelí v posledných týždňoch náporu pacientov v nemocniciach, prázdnym policiam v supermarketoch a teraz aj kolónami pri čerpacích staniciach. Spoločnosť BP, druhý najväčší maloobchodný predajca pohonných hmôt vo Veľkej Británii uviedla, že v takmer tretine jej staníc sa minuli hlavné druhy pohonných hmôt.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Cabot Oil & Gas Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,46 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -9,41 %). Tento prudký rast bol spôsobený dnešným rastom cien ropy, pričom severoamerická ropa WTI vzrástla nad úroveň 75 dolárov za barel. Cabot Oil & Gas Corporation je nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá vyvíja, ťaží a skúma vlastnosti ropy a plynu v Severnej Amerike.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Problémy s nedostatkom elektriny v Číne už zastavili výrobu v mnohých továrňach, vrátane dodávateľov firiem Apple a Tesla. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,58 %, Hang Seng +0,07 %, Nikkei 225 -0,03 %.
Nemecká automobilka Volkswagen zaplatí americkým štátom New Hampshire a Montana za urovnanie škandálu okolo merania emisií 1,5 milióna dolárov. Maďarsko a Rusko dnes podpísali novú dlhodobú dohodu o dodávkach zemného plynu od spoločnosti Gazprom. Nemeckí sociálni demokrati tesne vyhrali nedeľňajšie národné voľby, ukázali to prognózované výsledky a potvrdili, že chcú viesť vládu prvýkrát od roku 2005 a ukončiť 16 rokov vlády vedenej konzervatívcami pod vedením Angely Merkelovej. Britská spoločnosť Rolls-Royce oznámila, že získala zákazku od amerického letectva na výrobu motorov pre lietadlá B-52 Stratofortress. Hodnota zákazky by mohla dosiahnuť 2,6 mld. dolárov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,17 %, CAC 40 +0,19 %, DAX +0,27 %.
Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v auguste o 1,8 % medzimesačne, pričom sa očakával rast o 0,7 %. Instagram pozastaví vývoj verzie nazvanej Instagram Kids, ktorá mala byť pre deti do 13 rokov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,21 %, S&P 500 -0,28 %, NASDAQ -0,52 %.
Prečítané: 1290x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.