Britské ministerstvo financií vyčlenilo 11 miliárd libier pre centrálnu banku Spojeného kráľovstva na pokrytie strát, ktoré spôsobilo quantitatívne uvoľňovanie.
Britské ministerstvo financií vyčlenilo 11 miliárd libier pre centrálnu banku Spojeného kráľovstva na pokrytie strát, ktoré spôsobilo quantitatívne uvoľňovanie.
Absolútna správa:
Podľa Bloombergu sa britské ministerstvo financií chystá v tomto fiškálnom roku previesť viac ako 11 miliárd libier do Bank of England na pokrytie predpokladaných strát z programu nákupu dlhopisov. Parlament má o platbe, ktorá pokryje straty na šesť mesiacov, rokovať v pondelok. Centrálna banka má budúci mesiac začať s aktívnym predajom v rámci svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania. BOE začala nakupovať dlhopisy v roku 2009 a doteraz previedla na ministerstvo financií zisky z tohto programu vo výške približne 120 miliárd libier. BOE v rokoch 2009 až 2021 nakúpila vládne a podnikové dlhopisy v hodnote 895 mld. libier, aby poskytla ekonomickú podporu po znížení úrokových sadzieb. Nedávny pokles cien dlhopisov po tom, ako úrokové sadzby stúpli, spôsobil, že zvyšné portfólio dlhopisov v hodnote 838 miliárd libier nesie trhovú stratu približne 200 miliárd libier. Keďže nákupy BOE odškodňuje ministerstvo financií, všetky straty znášajú daňoví poplatníci. Predstavitelia BOE opakovane zdôrazňovali, že program QE bol navrhnutý na podporu britskej ekonomiky, a tým na ochranu pracovných miest a príjmov, nie na dosiahnutie zisku, teda mal by sa vnímať v tomto kontexte.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Netflix, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,09 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 68,87 %). Spoločnosť Netflix, Inc. pôsobí ako predplatná streamovacia služba a produkčná spoločnosť. Spoločnosť ponúka širokú škálu televíznych programov, filmov, anime a dokumentárnych filmov na zariadeniach pripojených na internet. Netflix poskytuje služby zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Izraelské hospodárstvo rástlo v druhom štvrťroku 2022 anualizovaným tempom 6,9 %. Oživila sa hlavne súkromná spotreba (10,4 % oproti -1,0 % v 1. štvrťroku 2022). V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa zvýšila o 1,7 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,61 %, Hang Seng -2,38 %, Nikkei 225 +0,37 %.
Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve vzrástla v septembri 2022 na 10,1 % z 9,9 % v auguste. K nárastu najviac prispeli potraviny (14,8 % oproti 13,4 % v auguste), konkrétne oleje a tuky a mliečne výrobky. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v septembri zvýšili o 0,5 %. Stavebná produkcia v eurozóne v auguste 2022 medziročne vzrástla o 2,3 % po vzostupne revidovanom náraste o 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 -0,43 %, DAX -0,19 %.
Stavebné povolenia v USA, ktoré sú ukazovateľom budúcej výstavby, vzrástli v septembri 2022 medzimesačne o 1,4 % na 1,564 milióna, čím prekonali očakávania trhu na úrovni 1,53 milióna. Počet začatých stavieb na bývanie v USA sa však v septembri 2022 prepadol o 8,1 % na anualizovanú úroveň 1,439 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,32 %, S&P 500 -0,66 %, NASDAQ -0,85 %.
Prečítané: 803x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.