Ropa vstúpila do nového týždňa v červených číslach k čomu prispeli správy o slabých ekonomických údajoch z Číny, ako aj vidina dosiahnutia jadrovej dohody s Iránom, čím sa zvýšili vyhliadky na návrat iránskej ropy na svetový trh.
Ropa vstúpila do nového týždňa v červených číslach k čomu prispeli správy o slabých ekonomických údajoch z Číny, ako aj vidina dosiahnutia jadrovej dohody s Iránom, čím sa zvýšili vyhliadky na návrat iránskej ropy na svetový trh.
Absolútna správa:
Ropa vstúpila o nového týždňa v červených číslach po tom, čo Čína oznámila prekvapivé zníženie kľúčových úrokových sadzieb na základe slabých ekonomických údajov. Medzitým Irán naznačil, že by mohlo dôjsť v najbližších dňoch k dosiahnutiu jadrovej dohody, čím sa zvýšili vyhliadky na návrat iránskej ropy na svetový trh. Minister zahraničných vecí Hossein Amirabdollahian na brífingu uviedol, že krajina bude v pondelok večer informovať Európsku úniu o svojom stanovisku ku konečnému návrhu textu finalizovanej jadrovej dohody, čím debata dosiahla zmierlivejší tón ako v posledných mesiacoch. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí uviedol, že „vo veľmi blízkej budúcnosti“ by mohol existovať základ pre podpísanú dohodu. Ropa za posledných pár mesiacov klesla kvôli obavám zo spomalenia ekonomiky, čím sa zbavila všetkých ziskov bezprostredne po ruskej invázii na Ukrajinu. K poklesu cien ropy prispeli aj dnes zverejnené údaje, ktoré ukázali, že zdanlivý dopyt Číny po rope bol minulý mesiac medziročne približne o 10 % nižší, pričom ekonomiku poškodili prevažne obmedzenia zavedené z dôvodu nárastu prípadov koronavírusu. Priemyselná produkcia Číny vzrástla o 3,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo je menej ako júnových 3,9 %. Rafinácia ropy tiež klesla, pretože závody boli zatvorené kvôli údržbe.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Illumina, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,77 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +16,71 %). Illumina, Inc. vyvíja, vyrába a predáva integrované systémy pre rozsiahlu analýzu genetických variácií a biologických funkcií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská ekonomika vzrástla v 2. štvrťroku 2022 medziročne o 2,2 % , čo je tretí štvrťrok expanzie po sebe, pričom trh očakával rast na úrovni 2,5 %. Čínska priemyselná produkcia vzrástla v júli 2022 medziročne o 3,8 %, čo bolo pod trhovým konsenzom na úrovni 4,6 %. Čínsky maloobchod vzrástol v júli 2022 medziročne o 2,7 %, pričom sklamal odhad trhu na úrovni 5 %.Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,13%, Hang Seng -0,67 %, Nikkei 225 +1,14 %.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli v júli 2022 medziročne o 19,5 % po 21,2 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Miera inflácie na Slovensku sa v júli zvýšila na 13,60 % z 13,20 % v júni 2022. Švajčiarske výrobné a dovozné ceny vzrástli o 6,3 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v júli 2022, pričom sa spomalili zo 6,9 % nárastu v predchádzajúcich mesiacoch, čo bolo najvyššie tempo od septembra 1981. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,34 %, CAC 40 +0,25 %, DAX +0,15 %.
New York Empire State Manufacturing Index klesol v auguste 2022 na -31,3 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2020 a druhý najväčší zaznamenaný mesačný pokles indexu. Index trhu s nehnuteľnosťami NAHB v USA predĺžil pokles už ôsmy mesiac po sebe na úroveň 49 bodov v auguste 2022, čo je najnižšia hodnota od mája 2020 a výrazne pod trhovými prognózami, ktoré boli na úrovni 55 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,45 %, S&P 500 +0,40 %, NASDAQ +0,62 %.
Prečítané: 1199x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.