OPEC+ súhlasil so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy.
OPEC+ súhlasil so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy.
Absolútna správa:
OPEC+ súhlasil so zachovaním harmonogramu postupného mesačného zvyšovania produkcie, čo vyvolalo prudký nárast cien ropy. Zástupcovia jednotlivých krajín ratifikovali zvýšenie produkcie o 400 000 barelov denne naplánované na november po krátkej pondelkovej videokonferencii. V rámci rozhovorov sa špekulovalo, že by sa mohli rozhodnúť pre väčšie zvýšenie ponuky, ale takýto návrh nebol predložený. Ropa sa obchoduje na viacročných maximách bez toho, aby to vyvolalo nárast konkurenčných dodávok. Podľa obchodníka s ropou Vitol Group bude výrobná politika kartelu hlavným faktorom ovplyvňujúcim ceny v nasledujúcich mesiacoch. Medzi kľúčovými krajinami, ktoré spotrebúvajú energiu, však rastie strach, pretože popri cene ropy rastú aj ďalšie komodity, ako je zemný plyn, potraviny a kovy. Existuje zjavná obava, že nárast inflácie by mohol narušiť hospodársku politiku mnohých krajín.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Devon Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,30 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -12,27 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bol nárast cien ropy po zasadnutí zoskupenia OPEC+. Devon Energy Corporation funguje ako nezávislá energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá predovšetkým prieskumom, vývojom a výrobou ropy a plynu, prepravou ropy, plynu a NGL a spracovaním zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Singapurský PMI index v septembri 2021 klesol na 50,8 bodu z 50,9 bodu v auguste, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Katarská ekonomika v druhom štvrťroku 2021 medziročne vzrástla o 4 %. Išlo o prvú expanziu ekonomiky od prvého štvrťroka 2020, podporenú predovšetkým rastom o 6,2 % v odvetví ťažby nerastných surovín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -2,19 %, Nikkei 225 -1,13 %.
Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila podávanie tretích dávok vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Švajčiarska inflácia meraná prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien zaznamenala v septembri medziročný rast o 0,9 %, čo bola nižšia hodnota ako očakávali analytici. Ich očakávania boli na úrovni rastu o 1,1 %. Maloobchodné tržby vo Švajčiarsku v auguste 2021 medziročne vzrástli o 0,5 %. Medzimesačne vzrástli o 1,1 %, ide o prvý medzimesačný nárast maloobchodných tržieb v krajine za 5 mesiacov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,96 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -0,79 %.
Nové objednávky na americký priemyselný tovar v auguste 2021 medzimesačne vzrástli o 1,2 % po tom, čo v júli vzrástli o 0,7 %. Futures na ropu WTI vzrástli v pondelok o viac ako 2 % na takmer 78 dolárov za barel, čo je najviac od novembra 2014. Generálny riaditeľ Marvell Technology Matt Murphy sa vyjadril, že by nedostatok čipov mohol trvať aj po roku 2022. Iní manažéri z čipového priemyslu, ako napríklad generálna riaditeľka AMD Lisa Su, signalizovali, že nové výrobné kapacity začnú tieto problémy riešiť až v budúcom roku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,94 %, S&P 500 -1,30 %, NASDAQ -2,14 %.
Prečítané: 1183x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.