Americké akcie vzrástli, keď sa zverejnili makroekonomické údaje ktoré ukazujú, že inflácia sa naďalej znižuje a zvyšovanie sadzieb Federálnym rezervným systémom plní svoj účel.
Americké akcie vzrástli, keď sa zverejnili makroekonomické údaje ktoré ukazujú, že inflácia sa naďalej znižuje a zvyšovanie sadzieb Federálnym rezervným systémom plní svoj účel.
Absolútna správa:
Piatkové údaje ukázali, že sledovaný ukazovateľ inflácie Federálneho rezervného systému začal klesať a spotrebiteľské výdavky stagnovali. V medziročnom porovnaní však jadrový ukazovateľ výdavkov na osobnú spotrebu vzrástol o 4,7 %, čo je krok nadol oproti októbrovému nárastu o 5 %. To investorov nakrátko znepokojilo, keďže to potvrdilo odhodlanie centrálnej banky pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Ďalšie údaje, ktoré ukázali, že spotrebitelia očakávajú v najbližšom období ďalšie spomalenie inflácie, nakoniec náladu upokojili. Index S&P 500 vzrástol aj vďaka ziskom spoločností Exxon Mobil Corp. a Chevron Corp. Technologický index Nasdaq 100 sa pohyboval počas dňa medzi ziskami a stratami. Výnosy štátnych dlhopisov stúpli, pričom dvojročná sadzba sa pohybovala okolo 4,31 %. Na komoditných trhoch v piatok rástli všetky komodity od ropy po zlato a meď. Ropa smerovala k výraznému týždennému zisku, keďže Rusko uviedlo, že v reakcii na cenový strop, ktorý na jeho vývoz uvalila skupina siedmich krajín, môže znížiť produkciu ropy, čím zvýraznilo riziká pre globálne dodávky v novom roku.
Investori zarobili na:
Spoločnosti APA Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,73 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 9,62 %). APA Corporation pôsobí ako ropná a plynárenská spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy a zemného plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku sa v novembri 2022 zvýšila na 3,8 % z 3,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najvyššiu hodnotu od januára 1991 v dôsledku vysokých cien dovážaných surovín a pretrvávajúceho oslabenia jenu. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v novembri zvýšili o 0,3 %, čím sa spomalili z októbrového rastu o 0,6 %, ktorý bol najstrmším nárastom od apríla 2014. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 0,20 %, Hang Seng – 0,44 %, Nikkei 225 – 1,03 %.
Štvrťročný hospodársky rast Španielska bol v treťom štvrťroku 2022 upravený smerom nadol na 0,1 % z predbežného odhadu 0,2 %. V medziročnom vyjadrení ekonomika vzrástla o 4,4 %, čo je nad predbežným odhadom 3,8 %, ale menej ako vzostupne revidovaná expanzia o 7,6 % zaznamenaná v druhom štvrťroku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,16 %, CAC 40 - 0,20 %, DAX + 0,19 %.
Osobné výdavky v USA v novembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,1 %, čo bolo pod trhovými prognózami 0,2 %, keďže spotrebiteľské výdavky sa počas dovolenkovej sezóny ochladili. Po očistení o infláciu sa osobné výdavky v novembri zastavili, čo predstavuje najslabší výkon od júla. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,54 %, S&P 500 + 0,59 %, NASDAQ + 0,21 %.
Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1052x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.