Rozsiahle represie Pekingu v technologickom a vzdelávacom sektore rozpútali vlnu výpredajov čínskych akcií na globálnych trhoch.
Rozsiahle represie Pekingu v technologickom a vzdelávacom sektore rozpútali vlnu výpredajov čínskych akcií na globálnych trhoch.
Absolútna správa:
Rozsiahle represie Pekingu v technologickom a vzdelávacom sektore rozpútali vlnu výpredajov na globálnych trhoch a spôsobili, že niektoré čínske akcie kótované v USA zaznamenali najväčšie straty za posledných desať rokov. Index Nasdaq Golden Dragon China sa v pondelok prepadol až o 6,9 % po tom, čo čínske regulačné orgány odhalili nové pravidlá týkajúce sa vzdelávacieho sektoru, ktoré zakazujú firmám, ktoré učia školské predmety, vytvárať zisky, zvyšovať kapitál alebo upisovať svoje akcie na burze. Čínski regulátori v sobotu zverejnili reformy, ktoré zásadným spôsobom zmenia obchodný model súkromných firiem vyučujúcich podľa školských osnov, pretože Peking má v úmysle prepracovať sektor, ktorý je podľa neho „unesený kapitálom“. Podľa posledného kroku Číny, spoločnosti, ktoré učia školské predmety, už nemôžu akceptovať zahraničné investície, ktoré by podľa oznámenia štátnej rady mohli zahŕňať kapitál od zahraničných spoločností registrovaných čínskych firiem. Tí, ktorí teraz porušujú toto pravidlo, musia podniknúť kroky na nápravu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Hasbro, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 28,11 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie veľmi dobrých hospodárskych výsledkov, ktoré v oblasti čistého zisku spoločnosti a zisku na akciu prekonali aj tie najvyššie odhady analytikov. Spoločnosť Hasbro, Inc. navrhuje, vyrába a predáva hračky, hry, interaktívny softvér, puzzle a výrobky pre kojencov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Akcie čínskej vzdelávacej spoločnosti New Oriental Education padali až o 40 % po tom, čo čínska vláda oznámila úmysel reformovať sektor súkromných vzdelávacích služieb. Singapur by mal podľa očakávaní na začiatku septembra dosiahnuť cieľové 80 percentné zaočkovanie populácie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -3,22 %, Hang Seng -4,13 %, Nikkei 225 +1,04 %.
Nemecký index podnikateľskej klímy Ifo v júli nečakane klesol kvôli obavám z pokračujúcich problémov v dodávateľských reťazcoch. Za mesiac júl sa nachádza na úrovni 100,8 bodu, čo bolo pod očakávaniami analytikov, ktoré boli na úrovni 102,1 bodu. Británia navrhla prísnejšie pravidlá pre satelity od spoločností, ako sú Space Exploration Technologies Elona Muska alebo OneWeb, aby zabránila chaotickému rušeniu signálov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,16 %, CAC 40 +0,15 %, DAX -0,32 %.
Predaje nových domov v Spojených štátoch amerických v júni dosiahli 676 000 na anualizovanej báze, odhad trhu bol nastavený na úrovni 800 000. V mesiaci pred tým bol predaj nových domov na úrovni 724 000. Futures na benzín sa obchodujú v blízkosti hranice 2,3 USD, čo je úroveň ktorá nebola pokorená od októbra 2014. Nárast ceny benzínu je podporený očakávaniami investorov o obnovení dopytu aj napriek hrozbe rastúcich prípadov Covid-19. Cena najznámejšie kryptomeny Bitcoin výrazne vzrástla a prvýkrát od polovice júna prekročila hranicu 39 000 dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,24 %, S&P 500 +0,24%, NASDAQ +0,03 %.
Prečítané: 1269x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.