Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell opätovne potvrdil, že americká centrálna banka je tento mesiac na dobrej ceste zvýšiť úrokové sadzby a začať sériu zvyšovania s cieľom obmedziť najvyššiu infláciu za posledné desaťročia.
Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell opätovne potvrdil, že americká centrálna banka je tento mesiac na dobrej ceste zvýšiť úrokové sadzby a začať sériu zvyšovania s cieľom obmedziť najvyššiu infláciu za posledné desaťročia.
Absolútna správa:
Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell opätovne potvrdil, že americká centrálna banka je tento mesiac na dobrej ceste zvýšiť úrokové sadzby a začať sériu zvyšovania s cieľom obmedziť najvyššiu infláciu za posledné desaťročia, hoci ruská invázia na Ukrajinu znamená, že bude postupovať opatrne. Jerome Powell sa taktiež vyjadril, že odporúča a na najbližšom zasadnutí centrálnej banky by podporil zvýšenie úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu. Taktiež zopakoval svoj komentár z predošlého dňa, že Fed je pripravený počas nasledujúcich stretnutí pristúpiť aj k razantnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, ak inflácia neklesne, dodal tiež, že centrálna banka tento rok zníži aj svoju súvahu. Počas štvrtkového vyjadrenia Powell povedal, že ruský útok spôsobuje riziká pre infláciu prostredníctvom vyšších cien energií a komodít, ako aj pre ekonomický rast, ak zvýšené geopolitické riziká obmedzia investície alebo spôsobia, že spotrebitelia znížia výdavky. Zatiaľ čo niektorí predstavitelia sa vyjadrili, že sú tento mesiac otvorení zvýšeniu sadzieb o 50 bázických bodov, prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová povedala, že je v poriadku začať cyklus sprísňovania s pohybom o 25 bázických bodov, pričom je pripravená konať agresívnejšie, ak to bude potrebné v určitej fáze. Februárové údaje o spotrebiteľských cenách budú zverejnené 10. marca. Americká centrálna banka sa najbližšie stretne 15. až 16. marca.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kroger Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +85,96 %). Spoločnosť Kroger Co. prevádzkuje supermarkety a obchody so zmiešaným tovarom v Spojených štátoch. Spoločnosť tiež vyrába a spracováva niektoré potraviny, ktoré predávajú jej supermarkety.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol na 9-mesačné minimum 35,3 bodu vo februári 2022 z 36,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci a to v dôsledku predĺženia obmedzení Covid-19 v niektorých regiónoch. Centrálna banka Malajzie ponechala svoju kľúčovú jednodňovú úrokovú sadzbu nezmenenú na rekordnom minime 1,75 % dňa 3. marca 2022, ako sa očakávalo, aby podporila svoje ekonomické oživenie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,59 %, Hang Seng +0,55 %, Nikkei 225 +0,70 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla na rekordné minimum 6,8 % v januári 2022 zo 7 % v decembri 2021, keďže oživenie na trhu práce naberá na sile. Miera nezamestnanosti v Taliansku v januári 2022 mierne klesla na 8,8 % z 9 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najmenej od mája 2020. PMI za sektor služieb v eurozóne bol vo februári 2022 revidovaný nižšie na 55,5 bodu z predbežného odhadu 55,8 bodu. Napriek tomu posledné údaje signalizovali najsilnejšiu expanziu produkcie služieb za tri mesiace. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,06 %, CAC 40 -1,84 %, DAX -2,16 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 26. februára znížil o 18-tisíc na 215-tisíc z revidovaných 233-tisíc v predchádzajúcom období. Produktivita práce nepoľnohospodárskej výroby v USA vzrástla v štvrtom štvrťroku 2021 medziročne o 6,6 %, čo zodpovedá skoršiemu odhadu. Nové objednávky na tovar vyrobený v USA vzrástli v januári 2022 o 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím sa zrýchlili z revidovaného nárastu o 0,7 % v decembri. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,28 %, S&P 500 -0,52 %, NASDAQ -1,56 %.
Prečítané: 1935x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.