Akcie Credit Suisse klesli v piatok, čím ukončili tento volatilný týždeň so stratou 25 %. Náklady na poistenie dlhu veriteľa proti krátkodobému zlyhaniu v piatok opäť vzrástli.
Akcie Credit Suisse klesli v piatok, čím ukončili tento volatilný týždeň so stratou 25 %. Náklady na poistenie dlhu veriteľa proti krátkodobému zlyhaniu v piatok opäť vzrástli.
Absolútna správa:
Zástupcovia jednotlivých kategórií dlhopisov Credit Suisse Group AG varujú, že záchranné opatrenie švajčiarskej centrálnej banky nemusí stačiť na stabilizáciu banky. Holdingová spoločnosť banky má takmer 76 miliárd frankov vo forme záchranných prioritných dlhopisov a ďalších dlhopisov prvého stupňa, ktoré sa obchodujú na rizikových úrovniach. Európske a švajčiarske orgány po dlhovej kríze v eurozóne zaviedli dlhopisy s možnosťou záchrany, aby sa zabezpečilo, že daňoví poplatníci nebudú mať na pleciach záchranu ešte pred investormi. Náklady na poistenie dlhu veriteľa proti krátkodobému zlyhaniu v piatok opäť vzrástli na približne 3 000 bázických bodov. Banka má 35 miliárd švajčiarskych frankov kapitálu CET1, ktorý by bol prvou rezervou v prípade akéhokoľvek intervenčného scenára, po ktorom by nasledovalo 16 miliárd frankov dlhu AT1 a až potom by bol zasiahnutý dlh nadriadenej holdingovej spoločnosti v hodnote 59,8 miliardy frankov. Hovorca Credit Suisse sa odmietol vyjadriť k záchranným dlhopisom, ale poukázal na nedávne vyhlásenia týkajúce sa plánov na zvýšenie likvidity a odkúpenie dlhopisov. Zdôraznil tiež vyhlásenia o podpore zo strany Saudskej národnej banky a švajčiarskych úradov, ktoré uviedli, že Credit Suisse spĺňa vyššie požiadavky na kapitál a likviditu platné pre systémovo dôležité banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti FedEx Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,97 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -12,59 %). FedEx Corporation doručuje balíky a tovar do viacerých krajín a území prostredníctvom integrovanej globálnej siete. Spoločnosť poskytuje celosvetové expresné a nákladné doručovanie, pozemné doručovanie malých zásielok, doručovanie menších ako kamiónových zásielok, riadenie dodávateľského reťazca, služby colného sprostredkovania, uľahčovanie obchodu a riešenia pre elektronické obchodovanie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priame zahraničné investície do Číny sa v prvých dvoch mesiacoch roka 2023 zvýšili o 6,1 % oproti predchádzajúcemu roku na 268,44 miliardy CNY. V dolárovom vyjadrení sa priame zahraničné investície v januári a februári zvýšili len o 1 % na 39,71 mld. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,50 %, Hang Seng +1,64 %, Nikkei 225 +1,20 %.
Taliansko vykázalo v januári 2023 obchodný deficit vo výške 4,2 mld. EUR, čo je prvý deficit za posledné tri mesiace. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa však znížil z 6,5 mld. EUR. Vývoz vzrástol o 15,3 % na 47,5 mld. a dovoz vzrástol len o 8,4 % na 51,7 mld. eur. Inflácia spotrebiteľských cien v eurozóne bola vo februári 2023 potvrdená na úrovni 8,5 % medziročne, čo je najnižšia hodnota od mája minulého roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,26 %, CAC 40 -1,43 %, DAX -1,33 %.
Spotrebiteľský sentiment v USA v marci 2023 prvýkrát po štyroch mesiacoch klesol na 63,4 bodu zo 67 bodov vo februári. Celkovo sa všetky zložky zhoršili relatívne rovnomerne, najmä v dôsledku pretrvávajúcich vysokých cien, čo vytvorilo klesajúci impulz pre sentiment vedúci k finančným otrasom. Priemyselná výroba v Spojených štátoch sa vo februári 2023 medziročne znížila o 0,2 %, čo je prvý medziročný pokles od februára 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,20 %, S&P 500 -1,10 %, NASDAQ -0,74 %.
Prečítané: 1108x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.