Čína plánuje zintenzívniť svoje aktivity voči ťažiarom kryptomien.
Čína plánuje zintenzívniť svoje aktivity voči ťažiarom kryptomien.
Absolútna správa:
Čína zakázala všetky krypto transakcie a sľúbila, že odstráni ťažbu digitálnych aktív, čo by mohlo pre priemysel predstavovať zatiaľ najtvrdší úder. Čínske ľudové banky budú považovať transakcie súvisiace s kryptomenami za nezákonnú finančnú aktivitu vrátane služieb poskytovaných prostredníctvom zahraničných búrz. Kryptomeny, vrátane bitcoinu, nie sú obehovou menou podľa čínskych bánk a nie je ich možné zaradiť do obehu. Po oznámení sa bitcoin prepadol v New Yorku klesol o 8% na zhruba 41 000 dolárov. Čínski predstavitelia majú v pláne potlačiť obchodovanie s kryptomenami kvôli ich väzbám na podvody, pranie peňazí a nadmerné používanie energie. Čína už má pravidlá, ktoré zakazujú bankám ponúkať služby súvisiace s kryptomenami. Aby sa obišli tieto pravidlá, obchodníci sa presťahovali na mimoburzové platformy a zahraničné burzy. Čína povedala, že zintenzívni svoje aktivity na skrývajúcich sa ťažiarov kryptomien. Masívna spotreba energie spotrebovaná pri ťažbe kryptomien je tiež jedným z dôvodov, prečo sa priemysel nachádza pod drobnohľadom. Čínska agentúra pre ekonomické plánovanie v samostatnom vyhlásení uviedla, že je naliehavé zbaviť sa ťažby kryptomien a zásahy sú dôležité pre splnenie cieľov v oblasti uhlíkovej neutrality. Čína čelí vážnej energetickej kríze, ktorá už valcuje komodity od hliníka po oceľ a v niekoľkých priemyselných odvetviach sa v posledných týždňoch obmedzili dodávky energie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Match Group, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,97 % (výkonnosť od 1.7.2020: +46,55 %). Match Group, Inc. poskytuje internetové médiá a služby. Spoločnosť ponúka online zoznamovacie aktivity. Match Group slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské spotrebiteľské ceny v auguste 2021 medziročne klesli o 0,4%. Toto bol jedenásty mesiac v rade poklesu spotrebiteľských cien v dôsledku oslabovania spotreby v dôsledku prebiehajúcej pandémie COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,08 %, Hang Seng -1,30, Nikkei 225 +2,06 %.
Ukazovateľ Ifo Business Climate v Nemecku klesol tretí mesiac po sebe na 98,8 bodu v septembri 2021 z nahor revidovaných 99,6 bodov nameraných v auguste a v porovnaní s prognózami trhu sklamali len o 0,1 bodu. Je to najnižšia hodnota za posledných 5 mesiacov, predovšetkým v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku dodávok v priemyselnom sektore. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +-0,87 %, CAC 40 -0,95 %, DAX -0,72 %.
Predaje nových domov v USA vzrástli o 1,5% na sezónne upravenú ročnú mieru 740 000 v auguste 2021 po veľkej náraste nahor na 729 000 v júli a prekonali prognózy trhu, ktoré boli na úrovni 714 tis. Je to najvyššia hodnota za štyri mesiace. Fed tiež naznačil, že zvýšenie úrokových sadzieb môže nasledovať rýchlejšie, ako sa očakávalo, pretože 9 z 18 tvorcov politík, ktorí majú v pláne zvýšiť náklady na pôžičky v roku 2022. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,09 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ -0,03 %.
Prečítané: 1243x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.