Pokles líry odráža rastúci nepokoj medzi tvorcami politík. Mena tento rok stratila približne polovicu svojej hodnoty.
Pokles líry odráža rastúci nepokoj medzi tvorcami politík. Mena tento rok stratila približne polovicu svojej hodnoty.
Absolútna správa:
S rastúcou politickou nespokojnosťou v Turecku a vypuknutím roztrúsených protestov môže nerešpektovanie hodnoty líry zo strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dosiahnuť bod zlomu. Krok centrálnej banky vynaložiť približne 1 miliardu dolárov na zastavenie prudkého poklesu meny ukazuje, že politici sa čoraz viac obávajú Erdoganovho plánu ekonomickej transformácie. Je to prvý oficiálny signál v Turecku, že centrálni bankári sú ochotní konať, aj keď prezident požaduje nižšie sadzby. Teraz sa investori otvorene pýtajú, koľko môžu menové orgány urobiť, aby odvrátili hlbšiu krízu. Súdiac podľa tlmenej reakcie líry na stredajší zásah, dôvera investorov zostáva nízka. Mena už tento rok stratila približne polovicu svojej hodnoty. V očiach Erdogana sú slabinou líry náklady na premenu Turecka na priemyselnú veľmoc a oslobodenie krajiny od závislosti na krátkodobej zahraničnej hotovosti, ktorá prúdi do ekonomiky, keď sú sadzby vysoké. Ale začínajú sa hromadiť problémy, ktoré by mohli podkopať jeho veľkú víziu. Kolaps líry ničí tureckú strednú triedu, frustruje investorov a podnietil nespokojnosť s vedením krajiny. Analytici tvrdia, že pre Erdogana bude takmer nemožné napraviť ekonomiku pred voľbami v roku 2023. Aj keď by slabšia líra mohla pomôcť tureckým výrobcom vyrábať sofistikovanejšie tovary, čo je jeden z prezidentových často propagovaných cieľov, je ťažké vidieť, že sa to stane v kratšom čase. ako dva roky, hovoria. „Ak by bola lacnejšia líra prínosom pre export, myslím si, že export by už roky rástol,“ povedal Nick Stadtmiller, riaditeľ pre rozvíjajúce sa trhy v Medley Global Advisors.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Vertex Pharmaceuticals Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,66 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 161,42 %). Dôvodom rastu bolo, že liečba pomocou jej experimentálneho lieku na ochorenie obličiek potvrdila v štúdií významne výsledky. Vertex Pharmaceuticals Incorporated vyvíja a predáva farmaceutické produkty a pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálska ekonomika klesla v Q3 oproti Q2 2021 o 1,9 %. Napriek tomu výsledok pozitívne prekvapil, nakoľko sa očakával pokles o 2,7 %. Čína plánuje podľa ľudí oboznámených s problematikou zakázať spoločnostiam vstup na zahraničné akciové trhy prostredníctvom „subjektov s premenlivým úrokom“, čím sa uzavrie medzera, ktorú už dlho využíva technologický priemysel v krajine na získavanie kapitálu od zahraničných investorov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,24 %, Hang Seng +0,78 %, Nikkei 225 +0,41 %.
Výrobný index nákupných manažérov (PMI) eurozóny klesol v novembri z 58,6 bodov na 58,4 bodov, očakávala sa stagnácia. Banka UniCredit plánuje zrušiť približne 3 000 pracovných miest. Dnes začalo 182. zasadnutie ropného kartelu OPEC cez videokonferenciu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,86 %, CAC 40 +2,39 %, DAX +2,47 %.
Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 0,91 mil. barelov, očakával sa pokles o 1,237 mil. barelov. Predseda Fedu Jerome Powell zdôraznil svoje posolstvo, že centrálna banka USA bude držať infláciu pod kontrolou, a už druhýkrát za dva dni povedal, že banka by mala zvážiť urýchlenie taperingu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,34 %, S&P 500 -1,18 %, NASDAQ -1,83 %.
Prečítané: 1372x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.