Európske akcie zaznamenali počas dnešného obchodovania pokles z dôvodu obáv investorov ohľadom rýchleho šírenia nového koronavírusového variantu.
Európske akcie zaznamenali počas dnešného obchodovania pokles z dôvodu obáv investorov ohľadom rýchleho šírenia nového koronavírusového variantu.
Absolútna správa:
Európske akcie sa v stredu pohybovali blízko rekordného maxima, keď investori zvažovali riziká zo šírenia omikrónového variantu oproti očakávaniam, že silné ekonomické oživenie bude pokračovať aj v budúcom roku. Index Stoxx 600 Europe skončil o 0,11 % nižšie, čím sa znížili zisky indexu na začiatku obchodného dňa, ktoré ho nakrátko posunuli pri rekordnú hranicu dosiahnutú v polovici novembra. Dôvera investorov v silu ekonomiky regiónu a podnikové súvahy dopomáhali akciám posunúť sa vyššie tvárou v tvár následným vlnám Covid-19. Rýchlo sa šíriaci omikrónový variant posunul celosvetovo počet prípadov Covid-19 nad 1 milión už druhý deň po sebe, pričom európske krajiny od Francúzska po Grécko hlásia rekordné počty nových infekcií. Napriek tomu väčšina stratégov očakáva, že vlády sa nebudú musieť uchýliť k prísnym obmedzeniam, ktoré v roku 2020 zastavili ekonomickú aktivitu. Najnovší prudký nárast infekcií by však mohol zhoršiť pretrvávajúci globálny tlak na dodávateľský reťazec, čím by sa zvýšili riziká na budúci rok, ktoré zahŕňajú aj vyhliadky na ukončenie fiškálnych a monetárnych stimulačných opatrení na skrotenie prudkej inflácie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,46 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -2,30 %). Biogen Inc. vyvíja, vyrába a komercializuje terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Produkty spoločnosti sa zameriavajú na ochorenia, ako je roztrúsená skleróza, non-Hodgkinov lymfóm, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a psoriáza.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vietnamská priemyselná produkcia vzrástla v decembri 2021 medziročne o 8,7 %, po nahor revidovanom náraste o 8,2 % pred mesiacom. Hrubý domáci produkt Vietnamu vzrástol v štvrtom štvrťroku 2021 medziročne o 5,22 %, pričom sa zotavil z poklesu revidovaného nadol o 6,02 % v predchádzajúcom období. Japonský jen v stredu ustúpil na štvortýždňové minimum 115 jenov za americký dolár v dôsledku všeobecnej sily dolára, zatiaľ čo obchodníci pokračovali v posudzovaní rizík omikrónového variantu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,46 %, Hang Seng -0,83 %, Nikkei 225 -0,56 %.
Portugalský maloobchod vzrástol v novembri 2021 medziročne o 9,9 %, pričom zrýchlil z 3,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Index švajčiarskeho sentimentu investorov vyskočil v decembri 2021 o 10,8 bodu na neutrálnu nulu z -10,8 v novembri. Úvery poskytnuté domácnostiam v eurozóne vzrástli v novembri 2021 medziročne o 4,2 %, čím sa zrýchlili zo 4,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,63 %, CAC 40 -0,27 %, DAX -0,70 %.
Veľkoobchodné zásoby v USA vzrástli v novembri 2021 medzimesačne o 1,2 % na 769,9 miliardy USD po 2,5 % náraste v októbri. Zásoby ropy v USA klesli o 3,576 milióna barelov v týždni končiacom sa 24. decembra, čo je piate po sebe idúce obdobie poklesu. Zmluvy na kúpu domov vlastnených v USA v novembri 2021 medzimesačne klesli o 2,2 %, trh očakával nárast o 0,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,25 %, S&P 500 +0,14 %, NASDAQ -0,10 %.
Prečítané: 1139x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.