Európske akcie sa v piatok udržali na rekordných hodnotách a dosiahli najväčší týždenný zisk za päť mesiacov.
Európske akcie sa v piatok udržali na rekordných hodnotách a dosiahli najväčší týždenný zisk za päť mesiacov.
Absolútna správa:
Európske akcie sa v piatok udržali na rekordných hodnotách a dosiahli najväčší týždenný zisk za päť mesiacov, z dôvodu, že obchodníci hodnotili lepšie než sa očakávalo zvýšenie miezd v USA a pozitívne hospodárske výsledky spoločností prevážili nad rizikami šíriaceho sa delta variantu. Najlepšie si počínal finančný sektor, ING Groep NV napredovala po tom, čo zisk spoločnosti prekonal očakávania. Akcie poisťovní taktiež rástli, Allianz SE vzrástla najviac od marca po tom, čo zvýšila svoj výhľad a oznámila nový spätný odkup akcií. Potom, čo údaje ukázali, že zamestnávatelia v USA pridali najviac pracovných miest za takmer rok a miera nezamestnanosti klesala rýchlejšie, ako sa predpokladalo, vážia investori silné korporátne zisky voči riziku možného ukončenia stimulačných opatrení. V centre pozornosti zostáva aj šírenie delta variantu a obavy z čínskych regulačných zásahov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Corteva, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,01 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: +47,11 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zverejnenie lepších hospodárskych výsledkov ako očakávali analytici. Spoločnosť Corteva, Inc. poskytuje poľnohospodárske výrobky. Spoločnosť ponúka osivá a produkty na ochranu plodín, ako aj softvérové riešenia a digitálne služby. Corteva slúži zákazníkom na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Prvá juhokórejská čisto internetová banka obchodovaná na burze KakaoBank pri svojom debute vzrástla o viac ako 70 % a stala sa najväčšou retailovou bankou v krajine podľa trhovej hodnoty. Index popredných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý je ukazovateľom smerovania ekonomiky na niekoľko mesiacov dopredu v júni vzrástol na 104,1 bodu z hodnoty 102,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci .Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,55 %, Hang Seng -0,10 %, Nikkei 225 +0,33 %.
Nemecká priemyselná výroba v júni medzimesačne klesla o 1,3 %, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktorý odhadoval nárast o 0,5 %. Francúzsky export v júni vzrástol na 41,6 miliardy EUR, čo predstavuje medzimesačný nárast o 2,2 miliardy EUR. Počet nových prípadov nakazených koronavírusom v Británii za uplynulý deň prvýkrát za posledných sedem dní prekonal hranicu 30 000. Európske akcie v piatok rástli piaty obchodný deň za sebou a to vďaka dobrým hospodárskym výsledkom podnikov a solídnym ekonomickým údajom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,32 %, CAC 40 +0,53 %, DAX +0,11 %.
Miera nezamestnanosti v USA za mesiac júl sa nachádzala na úrovni 5,4 %, čo znamená medzimesačný pokles oproti predchádzajúcej hodnote 5,9 %. Americké veľkoobchodné zásoby vzrástli v júni medzimesačne o 1,1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Americká ekonomika vytvorila v júli 943 000 pracovných miest, čo je najviac za jedenásť mesiacov a prekonala trhové očakávania na úrovni 870 000. Dôvodom je rýchle tempo očkovania proti COVID-19, ktoré umožnilo krajine pokračovať v úsilí o opätovné otvorenie a podnietilo podniky k prijímaniu ďalších zamestnancov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,41 %, S&P 500 +0,17 %, NASDAQ -0,40 %.
Prečítané: 1234x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.