Európske ceny zemného plynu vzrástli na základe signálov, že Rusko a USA sú stále ďaleko od premostenia svojich rozdielov v otázke Ukrajiny.
Európske ceny zemného plynu vzrástli na základe signálov, že Rusko a USA sú stále ďaleko od premostenia svojich rozdielov v otázke Ukrajiny.
Absolútna správa:
Európske ceny zemného plynu vzrástli na základe signálov, že Rusko a USA sú stále ďaleko od premostenia svojich rozdielov v otázke Ukrajiny, čo opäť vyvolalo obavy z vojenskej akcie. Futures vymazali predchádzajúce straty po tom, čo Moskva uviedla, že tento týždeň rozhovory o svojich požiadavkách na bezpečnostné záruky zo strany USA a ich spojencov sú v slepej uličke. Zatiaľ čo ďalšie rozhovory sú stále na stole, napätie je vysoké, keďže Rusko odmieta výzvy na stiahnutie jednotiek z blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou a žiada Organizáciu Severoatlantickej zmluvy, aby sa ďalej nerozširovala smerom na východ. USA zdôraznili, že dvere NATO sú otvorené. Goldman Sachs Group Inc. uviedla vo svojej správe, že geopolitické faktory môžu zvýšiť náklady na energiu neskôr v tomto roku, aj keď ceny plynu a elektriny neskôr v tomto štvrťroku pravdepodobne klesnú, keďže riziká týkajúce sa počasia sa zmenšujú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Kroger Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,96 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +45,10 %). Spoločnosť Kroger Co. prevádzkuje supermarkety a obchody so zmiešaným tovarom v Spojených štátoch. Spoločnosť tiež vyrába a spracováva niektoré potraviny, ktoré predávajú jej supermarkety.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Saudskej Arábii sa v decembri 2021 zvýšila na 1,2 % z novembrových 1,1 %. Išlo o najvyššiu mieru inflácie od júna najmä vďaka rýchlejšiemu rastu cien dopravy a benzínu. Maloobchodné tržby v Turecku vzrástli v novembri 2021 medziročne o 16,3 %, rýchlejšie ako nahor revidovaný nárast o 15,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo najslabšie číslo od júla. Index spotrebiteľskej dôvery Thajskej obchodnej komory vzrástol v decembri 2021 na deväťmesačné maximum 46,2 bodu zo 44,9 bodu pred mesiacom, pričom napredoval už štvrtý mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,46 %, Hang Seng +0,11 %, Nikkei 225 -0,96 %.
Maloobchod v Českej republike vyskočil v novembri 2021 medziročne o 13,2 %, po nahor revidovanom raste o 6 % v predchádzajúcom mesiaci a prekonal očakávania trhu. Talianska priemyselná produkcia vzrástla v novembri 2021 o 1,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je najviac od augusta 2020. Grécka ročná miera inflácie vzrástla ôsmy mesiac po sebe na 5,1 % v decembri 2021. Bola to najvyššia miera inflácie od januára 2011. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,01 %, CAC 40 -0,50 %, DAX +0,13 %.
Výrobné ceny pre konečný dopyt v USA sa v decembri 2021 medzimesačne zvýšili o 0,2 %, čo je výrazne pod novembrovým zvýšením o 1 % nahor a nižšie, ako trhové prognózy, ktoré boli na úrovni 0,4 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol oproti predchádzajúcemu obdobiu o 23-tisíc, čo je najviac za 8 týždňov, na 230-tisíc v týždni končiacom sa 8. januára, očakávania trhu boli nadstavené na úrovni rastu o 200-tisíc. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,48 %, S&P 500 -1,42 %, NASDAQ -2,51 %.
Prečítané: 1160x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.