Akcie sa počas dňa pohybovali medzi ziskami a stratami, medzitým ako investori analyzovali čerstvé komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému a údaje poukazujúce na pomalší rast vo výrobnom sektore.
Akcie sa počas dňa pohybovali medzi ziskami a stratami, medzitým ako investori analyzovali čerstvé komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému a údaje poukazujúce na pomalší rast vo výrobnom sektore.
Absolútna správa:
S&P 500 a Nasdaq 100 sa pohybovali počas dňa medzi ziskami a stratami, po tom čo zaznamenali nárast. Výnosy zo štátnych dlhopisov s 10-ročnou sadzbou klesli približne o 2,61 %, čo je najnižšie od apríla. Minulý týždeň predstavitelia Fedu naznačili, že centrálna banka bude musieť ďalej zvyšovať sadzby, aby dostala infláciu pod kontrolu. Index nákupných manažérov vo výrobe bol najnovším údajom, ktorý ukazuje, že agresívne sprísňovanie Fedu začína spomaľovať ekonomický rast. Spoločnosti zároveň do značnej miery ukázali, že sú schopné dosahovať rastúce zisky. Geopolitické napätie tiež udržiavalo trhy na hrane, pričom Čína opäť varovala, že jej armáda zasiahne, ak predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uskutoční významnú návštevu Taiwanu. Ropa klesla po tom, čo zlé čínske ekonomické údaje prispeli k obavám, že globálne spomalenie môže oslabiť dopyt. West Texas Intermediate klesol pod 96 dolárov za barel. Bitcoin klesol po tom, čo v sobotu dosiahol najvyššie úrovne od polovice júna, poháňaný optimizmom, že trh sa možno spamätal z najhorších úrovní.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Boeing, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +6,13 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -28,95 %). Spoločnosť Boeing pôsobí ako letecká spoločnosť. Spoločnosť vyvíja, vyrába a servisuje komerčné lietadlá, obranné produkty a vesmírne systémy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Caixin China General Manufacturing PMI v júli 2022 klesol na hodnotu 50,4 z júnového 13-mesačného maxima, ktoré bolo na hodnote 51,7. Dôvodom poklesu je aj nedostatok elektriny v niektorých firmách. Výroba aj nové objednávky rástli miernejším tempom, zatiaľ čo zamestnanosť klesala už 4. mesiac po sebe. Po všeobecnej stabilizácii v júni sa dodacie lehoty dodávateľov mierne predĺžili v súvislosti s nedostatkom zásob a personálu a prerušením v dôsledku koronavírusu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,45 %, Hang Seng +0,05 %, Nikkei 225 +0,69 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v júni 2022 druhý mesiac po sebe nezmenená na úrovni 6,6 %. Rok predtým bola miera nezamestnanosti oveľa vyššia na úrovni 7,9 %. Nezamestnaných bolo 10,925 milióna ľudí, čo je o 1,957 milióna menej ako v júni 2021. Najnižšia miera nezamestnanosti bola v Nemecku s 2,8 % a najvyššia v Španielsku s 12,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,04 %, CAC 40 -0,18 %, DAX -0,03 %.
ISM Manufacturing PMI klesol v júli 2022 na hodnotu 52,8 bodov, čím prekonal prognózy trhu, ktoré boli na hodnote 52 bodov. Údaje poukazovali na 26. mesiac rastúcej aktivity továrne za sebou, ale zároveň najslabší rast od júna 2020. Nové objednávky naďalej klesajú, dodávky dodávateľov sa zlepšujú a ceny sa zmierňujú na prijateľnú úroveň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,14 %, S&P 500 -0,28 %, NASDAQ -0,18 %.
Prečítané: 1310x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.