Predseda Fedu Jerome Powell povedal, že predstavitelia boli „pevne odhodlaní“ obmedziť infláciu po tom, čo zvýšili úrokové sadzby o 75 bázických bodov už tretíkrát za sebou a naznačili, že prichádzajú ďalšie zvýšenia.
Predseda Fedu Jerome Powell povedal, že predstavitelia boli „pevne odhodlaní“ obmedziť infláciu po tom, čo zvýšili úrokové sadzby o 75 bázických bodov už tretíkrát za sebou a naznačili, že prichádzajú ďalšie zvýšenia.
Absolútna správa:
Rozhodnutie Fedu, ktoré bolo jednomyseľné, zvyšuje cieľové rozpätie pre referenčnú sadzbu na 3 % až 3,25 % – čo je najvyššia úroveň od obdobia pred finančnou krízou v roku 2008 a na začiatku tohto roka bola takmer nula. „Dot plot“, ktorý centrálna banka používa na signalizáciu svojho výhľadu vývoja úrokových sadzieb, ukazuje strednú projekciu na konci roka, ktorá vzrástla na 4,4 %. Odhad na koniec roka 2023 bol zvýšený na 4,6 %.Federálny výbor pre voľný trh vo svojom stredajšom vyhlásení po dvojdňovom stretnutí vo Washingtone zopakoval, že „veľmi pozorne sleduje inflačné riziká“. Centrálna banka tiež zopakovala, že „predpokladá, pokračujúce zvyšovanie cieľového rozpätia, ktoré by malo byť bude primerané“ a „je pevne odhodlaná vrátiť infláciu k svojmu 2-percentnému cieľu“. Projekcie, ktoré ukázali strmší trend sadzieb, než úradníci stanovili v júni, podčiarkujú odhodlanie Fedu ochladiť infláciu aj napriek riziku, že prudký nárast nákladov na pôžičky by mohol dostať USA do recesie. Obchodníci pred zverejnením očakávali, že začiatkom roka 2023 dosiahnu sadzby 4,5 % a do konca roka klesnú približne o pol bodu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti General Mills, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 5,72 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +55,23 %). Spoločnosť General Mills, Inc. pôsobí ako potravinárska spoločnosť. Spoločnosť vyrába a predáva značkové spotrebiteľské potraviny. General Mills slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína je ochotná vynaložiť maximálne úsilie, o mierové „znovuzjednotenie“ s Taiwanom, povedal v stredu hovorca čínskej vlády po týždňoch vojenských manévrov v Pekingu neďaleko ostrova. Čína si nárokuje demokraticky spravovaný Taiwan ako svoje vlastné územie. Taiwanská vláda odmieta požiadavky Číny na suverenitu a tvrdí, že o svojej budúcnosti môžu rozhodovať iba obyvatelia ostrova. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,74 %, Hang Seng -1,79 %, Nikkei 225 -1,36 %.
Nemecko od 1. októbra uvalí na spotrebiteľov podľa plánu daň za plyn, uviedol v stredu minister hospodárstva, pričom sa plánu drží napriek výzvam vládnucej koalície, aby ho zrušili po znárodnení jednej spoločnosti, ktorej má daň pomôcť. Minister hospodárstva Robert Habeck však povedal, že bude potrebné prehodnotiť odvod, ktorého cieľom je pomôcť energetickým spoločnostiam pokryť náklady na nahradenie ruských dodávok v súvislosti so znárodnením dovozcu plynu Uniper. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,71 %, CAC 40 +0,87 %, DAX +0,76 %.
Priemerná úroková sadzba úveru na bývanie v USA sa vyšplhala na najvyššiu úroveň od októbra 2008, ukázali v stredu údaje Asociácie hypotekárnych bankárov (MBA). Rastúce úrokové sadzby hypoték čoraz viac zaťažujú sektor bývania citlivý na úrokové sadzby, keďže Federálny rezervný systém tlačí na agresívne zvyšovanie nákladov na pôžičky, aby skrotil vysokú infláciu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,70 %, S&P 500 -1,71 %, NASDAQ -1,79 %.
Prečítané: 856x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.