FOMC oznámilo, že čoskoro môže pristúpiť k taperingu. Polovica centrálnych bankárov očakáva zvyšovanie sadzieb v roku 2022.
FOMC oznámilo, že čoskoro môže pristúpiť k taperingu. Polovica centrálnych bankárov očakáva zvyšovanie sadzieb v roku 2022.
Absolútna správa:
Predstavitelia Federálneho rezervného systému naznačili, že pravdepodobne čoskoro začnú obmedzovať svoj program nákupu dlhopisov a odhalili rastúci sklon začať zvyšovať úrokové sadzby v roku 2022. Ak pokrok smerom k cieľom Fedu v oblasti zamestnanosti a inflácie „bude pokračovať vo všeobecnosti podľa očakávania, výbor usúdi, že zmiernenie tempa nákupov aktív môže byť čoskoro opodstatnené,“ uviedol FOMC vo svojom vyhlásení po dvojdennom stretnutí. Fed tiež zverejnil aktualizované štvrťročné prognózy, ktoré ukázali, že úradníci sú teraz rovnomerne rozdelení v otázke, či bude alebo nebude vhodné začať zvyšovať sadzbu federálnych fondov hneď budúci rok, podľa mediánu odhadu účastníkov FOMC. FOMC sa rozhodlo zachovať cieľový rozsah pre svoju referenčnú sadzbu politiky na 0 až 0,25 % a pokračovať v nákupoch štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Hlasovanie bolo jednomyseľné. Po prvýkrát boli zverejnené aj prognózy na rok 2024, pričom medián do konca toho roku navrhuje sadzbu federálnych fondov na úrovni 1,8 %. Medián pre rok 2023 vzrástol na 1 % z 0,6 % v júnovej projekcii. Medián prognózy FOMC pre infláciu do roku 2022 vzrástol na 2,2 % z júnových 2,1 %. Odhady pre mieru nezamestnanosti sa nezmenili, pre rast HDP však vzrástli.
Investori zarobili na:
Spoločnosti APA Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -66,91 %). Tento prudký rast bol pravdepodobne spôsobený dnešným rastom ceny ropy. APA Corporation je holdingová spoločnosť zaoberajúca sa prieskumom a ťažbou ropy a plynu s pôsobnosťou v USA, Egypte a Spojenom kráľovstve.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 3,85 %. Japonská centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 %. Čínsky prezident Si Ťin-pching sľúbil vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN, že jeho krajina nebude budovať nové uhoľné elektrárne v zahraničí. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,70 %, Hang Seng closed, Nikkei 225 -0,67 %.
Európska únia sleduje raketový nárast cien energií a pripravuje návrh nástrojov, ako proti nemu bojovať na európskej úrovni. Po spoločnom rokovaní únijných ministrov pre energetiku to dnes podľa agentúry Reuters povedala španielska ministerka energetiky a životného prostredia Teresa Ribera. Slovenské ministerstvo financií v roku 2021 očakáva rast HDP o 3,7 %, v roku 2022 čaká rast o 4,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,29 %, CAC 40 +1,29 %, DAX +1,03 %.
Zásoby ropy v USA poklesli predchádzajúci týždeň o 3,481 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 2,44 mil. barelov. Americký prezident Joe Biden sa v utorok večer stretol v Bielom dome s britským premiérom Borisom Johnsonom. Hlavnou témou schôdzky bola obchodná dohoda, ktorú chce Británia uzavrieť so Spojenými štátmi. Americké úrady podali protimonopolné žalobu, pomocou ktorej sa snažia zablokovať partnerstvo leteckých spoločností American Airlines a JetBlue Airways. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,01 %, S&P 500 +0,95 %, NASDAQ +1,02 %.
Prečítané: 1161x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.