Správa o geopolitických obavách v Európe zmazala zisky z dnešného rastu akcií a vyvolala rozruch na trhoch.
Správa o geopolitických obavách v Európe zmazala zisky z dnešného rastu akcií a vyvolala rozruch na trhoch.
Absolútna správa:
Americké indexy a akcie náhle klesli po tom, ako hovorca poľskej vlády Piotr Müller uviedol, že poľský premiér Mateusz Morawiecki zvolal naliehavo výbor Rady ministrov pre záležitosti národnej bezpečnosti a obrany, pričom miestne spravodajské servery tvrdia, že výbor bol zvolaný pravdepodobne v dôsledku výbuchov, ktoré boli zaznamenané pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. V utorok dosiahol index cien výrobcov za október medziročnú úroveň 8 %, čo zmiernilo obavy z inflácie a podporilo očakávania, že Fed začne spomaľovať svoje tempo v zvyšovaní úrokových sadzieb. Tento názor v utorok podporil aj prezident Fedu z Philadelphie Patrick Harker, ktorý povedal, že očakáva, že predstavitelia spomalia tempo. Niektorí investori sú aj napriek tomu presvedčení, že nedávne údaje neurobia veľa pri rozhodovaní Fedu o úrokových sadzbách.
Investori zarobili na:
Spoločnosti SVB Financial Group, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 12,47 %). SVB Financial Group je holdingovou spoločnosťou Silicon Valley Bank. Banka je komerčná banka, ktorá poskytuje služby spoločnostiam s rozvíjajúcim sa rastom a stredným rastom na trhu v cieľových oblastiach so zameraním na odvetvia technológií a biologických vied.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská ekonomika sa v priebehu troch mesiacov do septembra 2022 medzikvartálne znížila o 0,3 %. Išlo o prvé zníženie HDP od 3. štvrťroka 2021 v dôsledku globálnych inflačných tlakov a prepadu jenu. Čistý obchod mal výrazný vplyv na zníženie HDP, keďže export vzrástol o 1,9 % a import vyskočil o 5,2 %, najviac za sedem štvrťrokov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,90 %, Hang Seng + 4,11 %, Nikkei 225 + 0,10 %.
Počet zamestnaných osôb v eurozóne sa za tri mesiace do septembra 2022 medzikvartálne zvýšil o 0,2 %, čo je najmenej od prvého štvrťroka 2021. V medziročnom porovnaní sa zamestnanosť zvýšila o 1,7 % po 2,7 % náraste v druhom štvrťroku a v porovnaní s prognózami 1,8 % nárastu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,71 %, CAC 40 +0,49 %, DAX +0,46 %.
Index cien výrobcov pre konečný dopyt v USA vzrástol v októbri 2022 medzimesačne o 0,2 %, rovnako ako v septembri a pod úrovňou trhových prognóz 0,4 %. Náklady na tovary vzrástli o 0,6 %, najväčší vplyv na rast nákladov mal 5,7 percentný skok v nákladoch na benzín. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,17 %, S&P 500 +0,88 %, NASDAQ +1,45 %.
Prečítané: 1013x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.