Index Bloomberg Global Aggregate klesol od svojho vrcholu už o takmer 20 %. Centrálne banky pokračujú v boji s infláciou aj za cenu spomalenia ekonomiky.
Index Bloomberg Global Aggregate klesol od svojho vrcholu už o takmer 20 %. Centrálne banky pokračujú v boji s infláciou aj za cenu spomalenia ekonomiky.
Absolútna správa:
Globálny dlhopisový trh smeruje k prvému medvediemu trhu po generácii, čo zasiahlo investorov, ktorí stavili na to, že centrálne banky sa odklonia od rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb. Bloomberg Global Aggregate index, ktorý sleduje celkové výnosy z vládnych a podnikových dlhopisov investičného stupňa, poklesol už takmer o 20 % od svojho maxima po ďalšom kole výpredajov po sympóziu Federálneho rezervného systému v Jackson Hole. Nádeje na zmenu kurzu menovej politiky, ktoré viedli k oživeniu v júni a júli sa vyparili, odkedy sa predseda Fedu Jerome Powell zaviazal k vyšším sadzbám tak dlho, ako to bude potrebné na skrotenie inflácie. Investori do dlhopisov, ktorí boli v posledných týždňoch na neistej pôde, keď tvorcovia politiky upozorňovali na cenové tlaky, čelia ďalším rizikám vyplývajúcim z údajov o mzdách v USA v piatok a o inflácii o dva týždne. Kathy Jones, hlavná stratégka pre fixný výnos v Charles Schwab očakáva, že inverzia výnosovej krivky amerických vládnych dlhopisov sa prehĺbi. Dvojročné výnosy v Spojenom kráľovstve a Nemecku, ktoré sú najcitlivejšie na zmeny v menovej politike, sa tento mesiac pravdepodobne rekordne zvýšia, keďže obchodníci očakávajú, že Bank of England a Európska centrálna banka budú aj naďalej prudko zvyšovať sadzby, aby potlačili inflačné tlaky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Best Buy Co. Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 1,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +39,74 %). Spoločnosť Best Buy predáva spotrebnú elektroniku, produkty pre domácu kanceláriu, zábavný softvér, spotrebiče a súvisiace služby prostredníctvom svojich maloobchodných predajní, ako aj svojej webovej stránky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína tento rok zaviedla silnejšie ekonomické stimuly, ako v roku 2020, povedal premiér Li Keqiang, keď varoval, že krajina stojí pred náročnou úlohou pri zabezpečení jej obnovy. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -0,37 %, Nikkei 225 +1,14 %.
Spotrebiteľská inflácia v Nemecku meraná cez HICP podľa odhadu zostala v auguste na úrovni 8,8 %. Spoločnosť Engie uviedla, že Gazprom od utorka obmedzí dodávky plynu kvôli nezhodám pri niektorých kontraktoch. Celková ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku sa výraznejšie zhoršila aj v auguste. Dostala sa na najnižšiu hodnotu od minulej jari. Podľa člena Rady guvernérov ECB Klaasa Knota by ECB mala rýchlo pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, pretože inflácia v bloku zostane pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti zvýšená. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,24 %, CAC 40 -0,19 %, DAX +0,53 %.
Americkí regulátori si vybrali Alibabu a ďalšie čínske firmy listované v USA na audit od budúceho mesiaca, uviedli 3 zdroje oboznámené so situáciou. Tento krok prichádza po piatkovej dohode medzi Pekingom a Washingtonom o regulácii čínskych firiem. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,96 %, S&P 500 -1,10 %, NASDAQ -1,12 %.
Prečítané: 888x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.