Dlhopisy utrpeli straty podobné tým na začiatku pandémie a finančnej krízy. Inflácia, spomalenie rastu a vojna zasiahli investorov zo všetkých strán.
Dlhopisy utrpeli straty podobné tým na začiatku pandémie a finančnej krízy. Inflácia, spomalenie rastu a vojna zasiahli investorov zo všetkých strán.
Absolútna správa:
Investori do korporátnych dlhopisov sa pripravujú na ďalšie problémy po tom, čo ich v prvom štvrťroku zasiahla nekontrolovateľná inflácia a rastúce výnosy. Celosvetová hodnota najbezpečnejších korporátnych dlhov sa tento rok zmenšila o 805 miliárd USD, zatiaľ čo globálny trh s dlhopismi z neinvestičného pásma stratil na hodnote 236 miliárd USD, podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg. Ide o najväčší pokles hodnoty dlhopisového trhu od začiatku zberu týchto dát pred viac ako 20 rokmi, po vlne pôžičiek poháňanej rekordne nízkymi nákladmi na financovanie. Prepad znamenal najväčšiu stratu celkovej návratnosti vysokohodnotných dlhopisov od kolapsu Lehman Brothers a najhoršiu výkonnosť junk dlhopisov od začiatku pandémie. Samotný americký trh investičného stupňa zaznamenal vymazanie približne 440 miliárd USD v trhovej hodnote a je na ceste k najväčšiemu trojmesačnému prepadu od roku 1980. Úvery zostávajú pod tlakom inflácie, ktorá núti centrálne banky k zvyšovaniu sadzieb, čo následne zvyšuje riziko spomalenia ekonomiky. To spôsobuje investorom veľké obavy. Medzitým ruská invázia na Ukrajinu zvýšila obavy o schopnosť Európy naplniť svoje energetické potreby a ďalej narúša už aj tak problémové dodávateľské reťazce na celom svete. Keď sa straty nahromadili, drobní investori vytiahli hotovosť z dlhopisových fondov. Odlevy sa pravdepodobne zintenzívnia, keďže majú tendenciu meškať za výkonnosťou približne o mesiac, uviedli v utorok stratégovia Bank of America Corp. Nedávny prieskum BofA zistil, že inflácia je momentálne medzi dlhopisovými investormi problémom číslo jedna, po ktorom nasleduje geopolitické riziko. Investori „zostávajú medvedí“, napísal úverový stratég BofA Yuri Seliger. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov USA a nemeckých vládnych dlhopisov vyskočili na najvyššie úrovne od roku 2019 a 2018. Americké dvojročné výnosy v utorok prvýkrát od roku 2019 krátko prekročili 10-ročnú úroveň, čo signalizuje, že zvýšenie sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému by mohlo spustiť recesiu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Phillips 66, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,76 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +10,46 %). Phillips 66 je energetická spoločnosť pôsobiaca v segmente downstream. Činnosti spoločnosti zahŕňa rafináciu ropy, marketing a prepravu. Prevádzka spoločnosti Phillips 66 zahŕňa aj chemickú výrobu a výrobu energie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda dal ďalší silný signál, že centrálna banka bude pokračovať v limitovaní výnosov dlhodobých dlhopisov po jeho prvom stretnutí s premiérom Fumiom Kishidom, odkedy japonský jen dosiahol najnižšiu úroveň od roku 2015. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,90 %, Hang Seng +1,39 %, Nikkei 225 -0,80 %.
Spotrebiteľská inflácia v Nemecku podľa odhadu vzrástla v marci z 5,1 % na 7,3 % na medziročnej báze. Odhad bol na úrovni 6,3 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,08 %, CAC 40 -0,74 %, DAX -1,45 %.
Ekonomika USA vzrástla v poslednom kvartáli roka 2022 podľa finálnych údajov o 6,9 % medzikvartálne, čo je o niečo horší výsledok ako očakávaných 7,1 %. Zásoby ropy v Spojených štátoch klesli predchádzajúci týždeň o 3,449 mil. barelov oproti očakávanému poklesu o 1,0232 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,19 %, S&P -0,63 %, NASDAQ -1,21 %.
Prečítané: 960x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.