Americké akcie vo štvrtok rástli po výsledkoch veľkých bánk, ktoré prekonali očakávania. K rastu na trhu dopomohli aj dáta o nových týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktoré ukázali väčšie než očakávané zlepšenie.
Americké akcie vo štvrtok rástli po výsledkoch veľkých bánk, ktoré prekonali očakávania. K rastu na trhu dopomohli aj dáta o nových týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktoré ukázali väčšie než očakávané zlepšenie.
Absolútna správa:
Americké akcie vo štvrtok rástli po výsledkoch veľkých bánk, ktoré prekonali očakávania a nové týždenné žiadosti o dávky v nezamestnanosti ukázali väčšie než očakávané zlepšenie na trhu práce. Dnes pokračovalo zverejňovanie hospodárskych výsledkov bánk, pričom spoločnosti vrátane Bank of America , Wells Fargo a Morgan Stanley zverejňovali štvrťročné výsledky pred začatím obchodovania na Wall Street. Zisky Bank of America vzrástli v minulom roku o 58 % na 7,7 miliardy dolárov, pričom táto suma bola posilnená uvoľnením 1,1 miliardy dolárov v úverových rezervách, ktoré boli predtým vyčlenené na ochranu pred prípadným zlyhaním zákazníkov. Výsledky Wells Fargo zaznamenali podobný nárast z uvoľnenia rezerv, ako aj zo zvýšených výnosov z investičného bankovníctva a z predaja spotrebiteľských kreditných kariet. Morgan Stanley vykázal výsledky, ktoré prevýšili očakávania v oblasti príjmov v obchodných jednotkách s fixným príjmom aj v obchodovaní s akciami, pričom banka zaznamenala oživenie podnikania, pretože trhová aktivita v tomto štvrťroku vzrástla.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Walgreens Boots Alliance, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,43 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -35,17 %). Walgreens Boots Alliance, Inc., prevádzkuje maloobchodné predajne drogérie, ktoré ponúkajú široký sortiment liekov na predpis i bez predpisu, ako aj bežný tovar. Spoločnosť ponúka aj zdravotné služby vrátane primárnej a akútnej starostlivosti, wellness, lekárne a služby riadenia chorôb.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Indický obchodný deficit bol v septembri revidovaný nižšie na 22,59 miliardy USD. Ročná miera inflácie veľkoobchodných cien v Indii klesla v septembri na šesťmesačné minimum 10,66 % z 11,39 % v predchádzajúcom mesiaci. Ročná miera inflácie v Saudskej Arábii sa v septembri 2021 zvýšila na 0,6 %, čo je najvyššia hodnota od júna. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,54 %, Hang Seng -1,43 %, Nikkei 225 +1,46 %.
Španielsky index spotrebiteľských cien CPI dosiahol v septembri medziročný rast na úrovni 4 %, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov. Švédska ročná miera inflácie sa v septembri 2021 zvýšila na 2,5 % z 2,1 % v auguste. Švajčiarske výrobné a dovozné ceny vzrástli v septembri medziročne o 4,5 %. Nemecké inštitúty znižujú výhľad rastu nemeckej ekonomiky na rok 2021 na 2,4 % z predchádzajúcich 3,7 % a navyšujú výhľad rastu na rok 2022 na 4,8 % z 3,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,61 %, CAC 40 +1,33 %, DAX +1,40 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol na 293 tisíc v týždni končiacom sa 9. októbra, čo je najnižšia úroveň od pandémie, ktorá zasiahla americkú ekonomiku v marci 2020, a hlboko pod očakávaniami trhu na úrovni 319 tisíc. Ceny výrobcov pre konečný dopyt v USA sa v septembri 2021 medzimesačne zvýšili o 0,5 %, čo je zatiaľ najmenší nárast v tomto roku, a pod prognózami trhu na úrovni 0,6 %. Zásoby ropy v USA v týždni končiacom sa 8. októbra vzrástli o 6,088 milióna barelov, čo je výrazne nad trhovými prognózami, ktoré očakávali rast o 0,702 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,55 %, S&P 500 +1,71 %, NASDAQ +1,73 %.
Prečítané: 1206x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.