Akcie po celom svete začali nový týždeň v zelených číslach, v USA viedli rally technologické akcie a akcie veľkých spoločností.
Akcie po celom svete začali nový týždeň v zelených číslach, v USA viedli rally technologické akcie a akcie veľkých spoločností.
Absolútna správa:
Značky ako Microsoft a Tesla oznámia v najbližších dňoch výsledky a pomôžu tak formovať osud sektora aj celého trhu, ktorý minulý rok čelil rekordným poklesom kvôli vyšším sadzbách. Takýto pesimizmus sa v posledných týždňoch vytratil, keď sa technologické firmy zamerali na znižovanie nákladov a inflácia vykazuje známky uvoľňovania, pričom index Nasdaq 100 je na najlepších úrovniach od novembra. Najnovšou významnou spoločnosťou, ktorá oznámila znižovanie počtu pracovných miest s cieľom znížiť výdavky, bola spoločnosť Spotify Technology, ktorá plánuje znížiť stavy o približne 6 % svojich zamestnancov. Povzbudzujúcou pre obchodníkov bola aj správa od spoločnosti Barclays, ktorá zlepšila svoje vyhliadky na spoločnosti Advanced Micro Devices. a Qualcomm čo podnietilo takmer 5% nárast indexu Philadelphia Semiconductor Index. Index S&P 500 prekonal svoju kľúčovú hranicu 4 000, ktorú viacerí technickí analytici považujú za hranicu, ktorá by mohla definovať smer indexu aj burzy. Fakt, ktorý treba zvážiť je, že ak by benchmark akcií v USA skutočne dosiahol dno už 12. októbra, išlo by o jeden z najvyšších nárastov ocenení vôbec, poznamenal dnes David Bahnsen, hlavný investičný riaditeľ svojej rovnako mennej spoločnosti na správu majetku.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,22 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +502,68 %). Advanced Micro Devices (AMD) vyrába polovodičové produkty a zariadenia. Spoločnosť ponúka produkty ako mikroprocesory, vstavané mikroprocesory, grafické, video a multimediálne produkty a dodáva ich do zlievární tretích strán, ako aj poskytuje montážne, testovacie a baliace služby po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výrobná produkcia v Izraeli vzrástla v novembri na 3,90 percenta z -5,40 percenta v októbri 2022. Pakistanská vláda začala v pondelok obnovovať dodávky elektriny pre milióny ľudí po tom, čo porucha siete spôsobila najhorší výpadok elektriny za posledné mesiace a poukázala na slabú infraštruktúru silne zadlženého národa. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,61 %, Hang Seng +1,82 %, Nikkei 225 +1,33 %.
Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne vzrástol v januári 2023 o 1,1 bodu na -20,9, čo je najviac od februára 2022, a to vďaka nádeji, že nižšie ceny energií a výdavky z fondu obnovy by mohli pomôcť vyhnúť sa recesii v tomto roku. Tiež prebehla dražba nemeckých a francúzskych dlhopisov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,75 %, CAC 40 +0,51 %, DAX +0,46 %.
Ceny nových bytov v Kanade medziročne vzrástli o 3,9 percenta, čo je najmenej od októbra 2020, a spomalili sa zo 4,1 percenta z predchádzajúceho mesiaca. Medzimesačne sa ceny nových bytov nezmenili. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,76 %, S&P 500 +1,18 %, NASDAQ +2,01 %.
Prečítané: 2921x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.