Výnosy zo štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo výrobné údaje poukazovali na pretrvávajúce tlaky na ceny.
Výnosy zo štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo výrobné údaje poukazovali na pretrvávajúce tlaky na ceny.
Absolútna správa:
Výnos z 10-ročných dlhopisov prvýkrát od novembra prekročil 4 % po tom, čo prieskum Inštitútu pre riadenie zásob ukázal, že výroba v USA sa vo februári znížila a ceny surovín sa minulý mesiac zvýšili. Dvojročný výnos, ktorý presne sleduje očakávania krátkodobých úrokových sadzieb, vzrástol na 4,9 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2007. Obchodníci s futures viazanými na úrokovú sadzbu Fedu pridali k stávkam, že americká centrálna banka do septembra zvýši svoju referenčnú sadzbu na rozpätie 5,5 % – 5,75 % zo súčasného rozpätia 4,5 % – 4,75 %. K obavám pridal aj prezident Fedu v Minneapolise Neel Kashkari, volič vo výbore pre stanovovanie sadzieb v roku 2023, ktorý povedal, že je „otvorený“ na zvýšenie sadzby o 25 bázických bodov alebo o 50 bázických bodov v marci. Prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic povedal, že menová politika bude musieť zostať prísna „až do roku 2024“. Hlavné americké benchmarky skončili vo februári so stratami v dôsledku očakávaní, že Fed zvýši sadzby viac, ako sa pôvodne predpokladalo na základe známok odolnosti ekonomiky. Údaje o mesačných mzdách a spotrebiteľských cenách v USA v nadchádzajúcich dňoch ďalej pomôžu investorom odhadnúť vývoj sadzieb pred zasadnutím 21. až 22. marca, keď Fed zvýši sadzby o 25 bázických bodov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti First Solar Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,69% (výkonnosť za posledných 5 rokov: +260,87 %). First Solar, Inc. navrhuje a vyrába solárne moduly. Spoločnosť využíva technológiu tenkých vrstiev polovodičov na výrobu solárnych modulov na výrobu elektriny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny index PMI výrobného sektora NBS v Číne sa vo februári 2023 zvýšil na 52,6 bodu z 50,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal trhové odhady ktoré boli na úrovni 50,5 bodu. Išlo o druhý mesiac expanzie aktivity v továrňach za sebou a najrýchlejšie tempo od apríla 2012, k čomu prispelo nedávne rozhodnutie Pekingu ukončiť politiku nulovej sadzby DPH.CSI 300 +1.41 %, Hang Seng +4.21 %, Nikkei 225 +0,26 %.
Podľa predbežného odhadu zostala inflácia v Nemecku vo februári 2023 medziročne nezmenená na úrovni 8,7 %, čo nie je ďaleko od maximálnej hodnoty 8,8 % zaznamenanej v októbri a novembri. Bola tiež výrazne nad cieľom Európskej centrálnej banky ktorá je na úrovni 2,0 %. Talianska ekonomika v roku 2022 vzrástla o 3,7 %, čo je výrazné zmiernenie oproti 7 % v predchádzajúcom roku. Európska komisia očakáva, že v roku 2023 talianska ekonomika vzrastie o 0,8 %, zatiaľ čo talianska vláda a MMF predpovedajú pomalší rast o 0,6 %. Eurostoxx 50 -0,53 %, CAC 40 -0,46 %, DAX -039 %.
PMI index výrobného sektora ISM sa v USA vo februári 2023 zvýšil na 47,7 bodu zo 47,4 bodu v januári, čo bola najnižšia hodnota od mája 2020, ale zaostal za očakávaniami na úrovni 48 bodov. Hodnota poukázala na štvrtý mesiac po sebe klesajúcej aktivity v továrňach, pričom spoločnosti naďalej spomaľujú výrobu, aby lepšie zodpovedala dopytu v prvej polovici roka 2023 a pripravili sa na rast v druhej polovici roka. Dow Jones +0,02 %, S&P 500 -0,47 %, NASDAQ -0,66 %.
Prečítané: 804x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.