Index spotrebiteľských cien v Číne vo februári vzrástol o 1 %. Trh a analytici ostali prekvapení. Očakávania pred zverejnením boli 1,9 %.
Index spotrebiteľských cien v Číne vo februári vzrástol o 1 %. Trh a analytici ostali prekvapení. Očakávania pred zverejnením boli 1,9 %.
Absolútna správa:
Hospodárske oživenie v Číne rýchlo pokračuje, dopyt po službách prudko stúpa a pre krajinu dôležitý predaj domov taktiež vykazuje určité známky stabilizácie. Aj napriek tomu bola inflácia stlmená a to hlavne vďaka nižším cenám potravín po novoročných lunárnych sviatkoch. Podľa Národného štatistického úradu index spotrebiteľských cien v Číne minulý mesiac vzrástol o 1 % oproti predchádzajúcemu roku. Tento údaj predstavuje najnižšiu úroveň inflácie od februára 2022 a výsledná hodnota bola výrazne pod odhadmi analytikov. Menej volatilná jadrová inflácia sa zmiernila z 1 % na 0,6 % a ceny výrobcov zostali v deflácii, klesli až o 1,4 %. Všetko nasvedčuje tomu, že opätovné otvorenie trhu v krajine nebude zvyšovať globálne inflačné tlaky. Ceny potravín sa celkovo spomalili na 2,6 % v porovnaní s januárovým nárastom o 6,2 %. Podľa hlavného štatistika NBS k slabému údaju CPI viedol klesajúci dopyt po sviatkoch a dostatočná ponuka. Dodal však, že tento rok vychádzali sviatky na január oproti minulému roku kedy boli sviatky vo februári. Februárová inflácia sa teda medziročne porovnávala s vyššími údajmi z minulého roka. Mierna inflácia produktov a deflácia výrobných cien budú pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. To znamená, že inflácia nebude v najbližšom období pre zákonodarcov problémom. Očakáva sa však, že v druhom polroku sa budú tlaky zvyšovať a vo štvrtom štvrťroku sa rast CPI priblíži k 3 %. V celkovom pohľade je však nepravdepodobné, že by sa inflácia vymkla spod kontroly vzhľadom na cieľ vlády dosiahnuť v tomto roku len mierny rast HDP na úrovni 5 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 2,13 %). General Electric Company je celosvetovo diverzifikovaná spoločnosť v oblasti technológií a finančných služieb. Výrobky a služby spoločnosti zahŕňajú letecké motory, výrobu elektrickej energie, spracovanie vody a domáce spotrebiče až po lekárske zobrazovanie, financovanie podnikov a spotrebiteľov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské hospodárstvo vzrástlo vo štvrtom štvrťroku 2022 o 0,1 %, v porovnaní s predbežným údajom o náraste o 0,6 %. Revízia smerom nadol odzrkadlila viaceré problémy, ktorým krajina čelí. Medzi tie najväčšie patrí globálne spomalenie hospodárskeho rastu a vysoká inflácia. Index spotrebiteľských cien v Číne sa vo februári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,50 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,35 %, Hang Seng -0,63 %, Nikkei 225 +0,63 %.
Mzdová zamestnanosť vo Francúzsku vo štvrtom štvrťroku 2022 vzrástla oproti predchádzajúcemu obdobiu o 0,2 % na 26,95 mil. Český obchodný prebytok sa v januári 2023 zvýšil na 9,5 miliardy Kč zo 7,4 miliardy Kč v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Predpokladaný prebytok bol nižší ako trhový odhad 15,3 miliardy Kč. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,05 %, CAC 40 -0,12 %, DAX +0,01 %.
Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom 4. marca o 21 000 na 211 000, čo je najviac od decembra 2022 a výrazne nad očakávaniami trhu. Najnovšia hodnota bola prvým pozitívnym prekvapením za posledný mesiac. Štvortýždňový kĺzavý priemer sa zvýšil o 4 000 na 197 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,65 %, S&P 500 -1,84 %, NASDAQ -2,05 %.
Prečítané: 1006x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.