Spotrebiteľská inflácia v USA bola v októbri na úrovni 6,2 % na medziročnej báze. Index spotrebiteľských cien vzrástol najviac od roku 1990.
Spotrebiteľská inflácia v USA bola v októbri na úrovni 6,2 % na medziročnej báze. Index spotrebiteľských cien vzrástol najviac od roku 1990.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v USA vzrástli minulý mesiac najrýchlejším ročným tempom od roku 1990, čím sa upevnila vysoká inflácia ako charakteristický znak obnovy ekonomiky po pandémii a narušila sa kúpna sila, keďže priemerný hodinový zárobok upravený o infláciu v októbri medziročne klesol o 1,2 %. Podľa údajov ministerstva práce zverejnených v stredu sa index spotrebiteľských cien od októbra 2020 zvýšil o 6,2 %. CPI od septembra vzrástol o 0,9 %, čo je najväčší nárast za štyri mesiace. Oba rasty prekonali všetky odhady v prieskume agentúry Bloomberg medzi ekonómami. Vyššie ceny energie, bývania, jedla a vozidiel boli katalyzátorom rastu a naznačili, že inflácia sa rozširuje nad rámec kategórií spojených s opätovným otvorením ekonomiky. Akciové indexy dnes otvorili nižšie, zatiaľ čo výnos 10-ročnej štátnej obligácie vzrástol a dolár posilnil. Na pozadí solídneho dopytu podniky neustále zvyšujú ceny spotrebného tovaru a služieb, pričom pretrvávajú obmedzenia dodávateľského reťazca a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov zvyšuje náklady. Údaje naznačujú, že vyššia inflácia bude trvať dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, čo vytvára tlak na predstaviteľov Federálneho rezervného systému, aby zdvihli takmer nulové úrokové sadzby skôr a potenciálne urýchli tempo znižovania nákupov dlhopisov oznámené minulý týždeň. „Inflácia poškodzuje peňaženky Američanov a zvrátenie tohto trendu je pre mňa najvyššou prioritou,“ uviedol prezident Biden vo vyhlásení s tým, že kľúčovou hybnou silou zvyšovania boli ceny energií a že jeho administratíva pracuje na spôsoboch, ako tieto náklady znížiť.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Discovery Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,66 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +7,75 %). Dôvodom rastu bola pravdepodobne správa, že generálny riaditeľ spoločnosti Discovery, ktorý by mal viesť navrhovanú akvizíciu spoločnosti WarnerMedia uviedol, že v čase, keď sa očakáva uzavretie dohody v polovici roku 2022, bude sídliť predovšetkým v Los Angeles. Discovery prevádzkuje širokú škálu vzdelávacích televíznych kanálov, ako aj ponúka spotrebiteľské a vzdelávacie produkty, služby a diverzifikované portfólio digitálnych mediálnych služieb. Discovery pôsobí po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Spotrebiteľská inflácia v Číne zrýchlila v októbri z 0,7 % na 1,5 % medziročne, oproti očakávaniam na úrovni 1,4 %. Predaj áut v Číne v októbri klesol o 9,4 percenta na 2,33 milióna. Je to šiesty mesiac poklesu za sebou a je za ním hlavne globálny nedostatok čipov, ktorý prerušil výrobu. Výrobcovia automobilov po celom svete plánujú do roku 2030 investovať do výroby elektromobilov a batérií viac ako pol bilióna USD. Vyplýva to z analýzy agentúry Reuters. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,53 %, Hang Seng +0,74 %, Nikkei 225 -0,61 %.
Spotrebiteľská inflácia v Nemecku zrýchlila v októbri z 4,1 % na 4,5 % medziročne, v súlade s očakávaniami. Americká spoločnosť Google neuspela v zásadnom protimonopolnom spore s Európskou komisiou. Tribunál EÚ dnes totiž zamietol odvolanie firmy proti pokute 2,42 miliardy eur, ktorú komisia firme vymerala v roku 2017 za zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,10 %, CAC 40 +0,03 %, DAX +0,17 %.
Zásoby ropy v USA podľa EIA vzrástli predchádzajúci týždeň o 1,001 milióna barelov, očakával sa rast o 2,125 mil. barelov. Americký súd zamietol snahy spoločnosti Apple pozastaviť nariadenie zo sporu s Epic Games. Podľa tohto nariadenia musí výrobca telefónov iPhone uvoľniť pravidlá pre vývojárov vo svojom obchode s aplikáciami App Store. Predaje „high-yield“ dlhopisov v USA dosiahli v utorok ročný rekord 432,4 miliardy dolárov, keďže sa spoločnosti snažia lacno refinancovať, kým sú sadzby nízke. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,66 %, S&P 500 -0,82 %, NASDAQ -1,66 %.
Prečítané: 1462x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.