Ročná miera inflácie v USA sa v marci 2023 znížila už deviatykrát za sebou na 5 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021
Ročná miera inflácie v USA sa v marci 2023 znížila už deviatykrát za sebou na 5 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021
Absolútna správa:
Ročná miera inflácie v USA sa v marci znížila na 5 % z predchádzajúcich 6 %. Medzimesačne sa však index zvýšil o 0,1 %. Zďaleka najviac k rastu prispel index ubytovania, ktorý vykompenzoval prudký pokles cien energií. Ročná miera inflácie, ktorá nezahŕňa volatilné položky ako sú potraviny a energie, sa však v marci 2023 zvýšila na 5,6 % zo 14-mesačného minima 5,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Výsledok jadrovej inflácie ale zodpovedal trhovým odhadom a na medzimesačnej báze sa jadrové spotrebiteľské ceny v marci 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 0,4 %, čo bolo mierne spomalenie rastu oproti 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Investori na správu reagovali pozitívne. Výnosy štátnych dlhopisov klesli, index S&P 500 otvoril rastom a dolár počas dňa prehĺbil straty. Obchodníci naďalej vo veľkej miere vsádzajú na zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov na májovom zasadnutí. Zároveň dnes bola zverejnená aj zápisnica z posledného zasadnutia centrálnej banky v Spojených štátoch. Tvorcovia politiky znížili svoje očakávania týkajúce sa zvyšovania sadzieb v tomto roku po tom, ako minulý mesiac trhy rozkolísala séria bankových kolapsov a zdôraznili, že budú naďalej ostražití voči potenciálnej úverovej kríze. Mnohí účastníci konštatovali, že pravdepodobné účinky nedávneho vývoja v bankovom sektore na hospodársku aktivitu a infláciu, ich viedli k zníženiu hodnotenia cieľového pásma sadzby federálnych fondov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Bio-Techne Corp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,40 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 117,78 %). Spoločnosť Bio-Techne Corp vyvíja, vyrába a predáva biotechnologické produkty a klinické diagnostické pomôcky. Spoločnosť sa špecializuje na proteíny, cytokíny, rastové faktory, imunoanalýzy a malé molekuly.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Južnej Kórei zohľadňujúca sezónne vplyvy sa v marci 2023 zvýšila na 2,7 % z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Austrálska centrálna banka (Reserve Bank of Australia) počas aprílového zasadnutia podľa očakávaní udržala sadzbu na stabilnej úrovni 3,6 %. Rada dodala, že je pripravená pokračovať v sprísňovaní, ak to bude ekonomika potrebovať. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,07 %, Hang Seng -0,86 %, Nikkei 225 +0,57 %.
Stavebná produkcia na Slovensku vo februári 2023 medziročne vzrástla o 9,2 %, čím sa prudko znížila z päťročného maxima 15,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Miera nezamestnanosti v Českej republike sa v marci 2023 znížila na 3,7 %. Počet nezamestnaných osôb sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 9 tisíc na 273,5 tisíc. Prebytok obchodnej bilancie Holandska sa vo februári 2023 zvýšil na 11,2 miliardy EUR zo 7,6 miliardy EUR v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02 %, CAC 40 +0,09 %, DAX +0,31 %.
Kanadská centrálna banka na svojom dnešnom zasadnutí ponechala jej cieľovú jednodňovú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 4,5 %, ako už predtým signalizovala, a uviedla, že pri budúcom rozhodovaní o úrokovej sadzbe bude aj naďalej sledovať najnovšie ekonomické údaje. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,11 %, S&P 500 -0,41 %, NASDAQ -0,85 %.
Prečítané: 835x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.