Guvernérka Fedu Lael Brainard, považovaná za holubicu, povedala, že úrokové sadzby budú musieť zostať zvýšené na určitý čas, aby sa inflácia ďalej ochladzovala. Ďalšie detaily však neuviedla.
Guvernérka Fedu Lael Brainard, považovaná za holubicu, povedala, že úrokové sadzby budú musieť zostať zvýšené na určitý čas, aby sa inflácia ďalej ochladzovala. Ďalšie detaily však neuviedla.
Absolútna správa:
Americké akcie sa odrazili seansových miním, pretože obchodníci analyzovali najnovší príhovor amerických centrálnych bankárov. Štátne dlhopisy zostali nižšie a dolár deprecioval. Index S&P 500 síce poklesol, no v polovici obchodovacieho dňa sa odrazil. Európske aj ázijské akcie takisto poklesli. K negatívnemu trendu prispeli okrem vyhliadok na silnú reštriktívnu politiku Fedu aj nové stavebné povolenia, ktorých bolo vydaných menej ako očakával trh. Dá sa to považovať za signál spomaľovania ekonomiky, no nové týždenné dávky v nezamestnanosti boli zaregistrované v menšom počte ako sa očakávalo. To nasledovalo po údajoch spred dňa, ktoré ukázali, že ceny výrobcov a maloobchodné tržby klesli, zatiaľ čo výroba obchodných zariadení sa prepadla. Pokles počtu nových nezamestnaných, naopak, hovorí o stále silnom trhu práce v USA, čo dáva americkej centrálnej banke signál aj mandát na pokračovanie reštriktívnej menovej politiky. Pokiaľ ide o výsledky, spoločnosť Procter & Gamble Co. klesla po vykázaní klesajúceho objemu predaja. Spoločnosť Alcoa klesla po tom, čo uviedla, že dodávky hliníka budú tento rok slabšie, ako sa očakávalo.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Comerica, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,90 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -26,45 %). Comerica je holdingová spoločnosť pre obchodné, individuálne a investičné banky s operáciami v Spojených štátoch, Kanade a Mexiku. Jej dcérske spoločnosti poskytujú služby ako korporátne bankovníctvo, medzinárodné financie či privátne bankovníctvo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Japonska sa v decembri 2022 zvýšil na 1 448,5 miliardy JPY zo 603,1 miliardy JPY v rovnakom mesiaci minulého roka a v porovnaní s trhovým konsenzom o medzere 1 652,8 miliardy JPY. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Austrálii v decembri 2022 sa nezmenila a zostala na úrovni 3,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,62 %, Hang Seng -0,12 %, Nikkei 225 -1,44 %.
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Holandsku klesla v decembri 2022 na šesťmesačné minimum 3,5 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Nórska centrálna banka na svojom januárovom zasadnutí ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu nezmenenú na 2,75 percenta, uviedla však, že na zníženie inflácie smerom k cieľu bude potrebné o niečo zvýšiť menovú sadzbu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,92 %, CAC 40 -1,86 %, DAX -1,72 %.
Stavebné povolenia v USA klesli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,6 % na 1,33 milióna v decembri 2022, čo je najnižšia úroveň od mája 2020 a pod očakávaniami trhu 1,37 milióna, ukázal predbežný odhad. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 15 000 na 190 000 v týždni končiacom sa 14. januára, čo je najmenej za štyri mesiace a výrazne pod očakávaniami trhu 214 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,76 %, S&P 500 -0,77 %, NASDAQ -0,96 %.
Prečítané: 980x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.