Po včerajších horších zverejnených výsledkoch maloobchodného reťazca Walmart Inc. sa investori znova zaoberajú príchodom recesie. Akciám nepomáha ani prichádzajúce zvýšenie sadzieb zo strany centrálnej banky USA.
Po včerajších horších zverejnených výsledkoch maloobchodného reťazca Walmart Inc. sa investori znova zaoberajú príchodom recesie. Akciám nepomáha ani prichádzajúce zvýšenie sadzieb zo strany centrálnej banky USA.
Absolútna správa:
Akciové indexy dnes opäť klesali. Index Nasdaq 100 sa dokonca obchodoval vo viac ako 2 percentnej strate. Na trhy vplývajú prichádzajúce zlé výsledky firiem za minulý kvartál. Maloobchodný reťazec Walmart Inc. včera po uzatvorení trhu reportoval výsledky, ktoré nepotešili akcionárov. Spoločnosť zdôraznila vplyv inflačných tlakov na spotrebiteľské výdavky a vydala slabší výhľad do budúcna. Zisk maloobchodného predajcu na akciu klesne v súčasnom fiškálnom roku až o 13 %, keďže americkí zákazníci sa v dôsledku vysokej inflácie zameriavajú na nákup menej ziskových potravín. Pred dvoma mesiacmi spoločnosť uviedla, že zisk na akciu klesne len o približne 1 %. Vo februári predpovedala dokonca mierny nárast. Obchodníci sa dnes pripravovali aj na to, že predstavitelia Fedu v stredu opäť zvýšia sadzby o 75 bázických bodov, pričom celkové zvýšenie o 150 bázických bodov v priebehu júna a júla predstavuje najprudší nárast sadzieb od začiatku 80. rokov, keď vtedajší predseda centrálnej banky Paul Volcker bojoval s ešte vyššou infláciou. Horšie korporátne výsledky a prichádzajúce zvýšenie sadzieb znepokojuje investorov, pretože to zvyšuje šancu na potencionálnu recesiu. V posledných 11 cykloch sprísňovania sa Fed vyhol recesii len trikrát (1965, 1984 a 1994). V každom z týchto cyklov bola inflácia nižšia a úroková sadzba Fed funds bola v čase jej zvýšenia významne vyššia, takže sprísňovanie Fedu nebolo také dramatické ako dnes.
Investori zarobili na:
Spoločnosti 3M, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +4,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -29,32%). Spoločnosť 3M pôsobí na trhoch s elektronikou, telekomunikáciami, priemyselnými, spotrebiteľskými a kancelárskymi oblasťami, zdravotníctvom, bezpečnosťou a ďalšími trhmi. Podniky spoločnosti zdieľajú technológie, výrobné operácie, marketingové kanály a ďalšie zdroje. 3M slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Juhokórejská ekonomika vzrástla za tri mesiace do júna 2022 medzi kvartálne o 0,7 %, čím prekonala očakávania rastu o 0,4 % a zrýchlila sa z 0,6 % rastu v predchádzajúcom štvrťroku. Hlavným ťahúňom rastu bola silná súkromná spotreba v dôsledku uvoľnenia obmedzení Covid-19. Súkromná spotreba v tomto období vzrástla o 3 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,79 %, Hang Seng +1,67 %, Nikkei 225 -0,16 %.
Saldo maloobchodných tržieb v Spojenom kráľovstve podľa prieskumu CBI pre obchodné reťazce bolo v júli 2022 na úrovni -4 z -5 v júni, čo ukazuje, že objem maloobchodných tržieb naďalej mierne klesal už štvrtý mesiac po sebe. Maloobchodníci očakávajú, že budúci mesiac budú tržby klesať rýchlejším tempom, pričom sa odhaduje pokles o 14 %. Maďarská národná banka 26. júla 2022 zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 10,75 % a signalizovala, že bude pokračovať vo zvyšovaní úrokovej sadzby, kým sa inflácia nezačne znižovať. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,80 %, CAC 40 -0,42 %, DAX -0,86 %.
Veľkoobchodné tržby v Kanade v júni 2022 vzrástli o 0,5 % medzimesačne. Predaj nových domov v Spojených štátoch sa v júni 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 8,1 % na sezónne upravenú ročnú mieru 590 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 660 000. Ide o najnižší údaj od apríla 2020, keďže trh s bývaním sa ochladzuje v dôsledku rastúcich nákladov na hypotéky a materiál. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,72 %, S&P 500 -1,16 %, NASDAQ -1,87 %.
Prečítané: 1107x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.